تکنولوژی

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

(آوازه) :

آیا ایلان ماسک خودش مخترع است؟ بعید به نظر می‌رسد که در اتاق کنترل اسپیس ایکس بنشیند و به حل معادلات پیچیده فیزیک کمک کند. چیزی که او بیشتر به خاطرش شناخته می‌شود، نظارت بر پروژه‌های بلندپروازنه و اجرای آنهاست.

 

با این حال او از دانش فنی و طراحی هم برخوردار است که به پروژه‌های شرکتش کمک کرده است. برخی از اختراعات او و شرکت‌هایش جهان را به‌کل تغییر داده‌اند و برخی دیگر که هنوز به‌طور کامل رونمایی نشده‌اند ممکن است موقعیت ما در عالم هستی را تغییر دهند.

 

اینترنت استارلینک

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

استارلینک (Starlink) یک ماهواره در مدار پایین زمین است که اینترنت با داده‌های نامحدود و سرعت پهنای باند سریع فراهم می‌کند. این ماهواره‌ها گزینه‌های اینترنت قابل حمل یا ثابت را با قیمت هنگفت به کاربران ارائه می‌دهند.

 

این سرویس که توسط SpaceX توسعه داده شده است، از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۹ زندگی بسیاری از مردم را تغییر داده است زیرا همه به زیرساخت‌های زمینی دسترسی ندارند.

 

اگرچه استارلینک تنها سرویس اینترنت ماهواره‌ای نیست، اما با رشد سریع خود پتانسیل زیادی دارد. این شرکت همچنین برنامه‌هایی برای راه‌اندازی سرویس تلفن ماهواره‌ای دارد.

 

نورالینک

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

نورالینک (Neuralink) که در سال ۲۰۱۶ توسط ماسک تاسیس شد یک شرکت فناوری عصبی است که تراشه‌هایی برای ارتباط مغز و کامپیوتر تولید می‌کند که قابل کاشت در مغز است.

 

با آنکه ممکن است شبیه فناوری‌های خرابکارانه فیلم‌های علمی تخیلی به نظر برسد، اما این پتانسیل را دارد تا به افراد زیادی کمک کند. زیرا نورون‌های مغز به عضلات متصل هستند و این مسیرها در کسانی که از لحاظ جسمی ناتوانند آسیب دیده است. نورالینک می‌تواند این شکاف را پر کند و به کاربران اجازه می‌دهد به عنوان مثال بازوهای رباتیک را با استفاده از ذهن خود کنترل کنند.

 

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

همچنین گفته می‌شود که این فناوری قرار است بیماری‌های مغزی ازجمله صرع و زوال عقل را نیز درمان کند.

 

نورالینک همچنان در حال پیشرفت است و اخیراً مجوز آزمایش انسانی آن تایید شده است.

 

استارشیپ اسپیس ایکس

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

استارشیپ یک فضاپیما با پتانسیل بالاست که توسط شرکت اسپیس ایکس ماسک توسعه یافته است. استارشیپ از دو بخش تشکیل شده: یک موشک فوق سنگین و یک فضاپیما.

 

این سفینه فضایی برای حمل خدمه و بار طراحی شده و می‌تواند تا ۱۵۰ تن وزن قابل استفاده مجدد و ۲۵۰ تن وزن قابل مصرف را حمل کند.

 

چیزی که Starship را متمایز می کند این است که قابل استفاده مجدد است. تقویت کننده پس از جدا شدن دوباره وارد جو زمین می‌شود و می‌تواند دوباره در محل پرتاب فرود آید.

 

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

دومین پرواز آزمایشی استارشیپ دو ماه پیش انجام شد. اگرچه در تقویت‌کننده فوق سنگین مشکلی وجود داشت که پس از جدایی منفجر شد، SpaceX این پرواز آزمایشی را «موفقیت آمیز» نامید.

 

در درازمدت، استارشیپ این پتانسیل را دارد که سفر فضایی را متحول کرده و ما را به اعماق ستارگان ببرد.

 

خودروهای برقی تسلا

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

ایلان ماسک سرمایه‌گذار اولیه تسلا در سال ۲۰۰۵ بود. تسلا اولین بار زمانی ظاهر شد که خودروهای الکتریکی غیرعملی به نظر می‌رسیدند.

 

این شرکت با خودروهای با کارایی بالا شروع به کار کرد تا بودجه توسعه و توجه را برای خط تولید خودروهای برقی مقرون به صرفه جلب کند.

 

ماسک در نهایت در سال ۲۰۰۸ مدیرعامل شد و تغییرات زیادی را اعمال کرد که عملاً شرکت را از ورشکستگی نجات داد.

 

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

خودروهای تسلا تنها وسایل نقلیه سنتی بنزین سوز نیستند که موتورهایشان عوض شده باشد. مدل‌های مختلف آن نوآوری‌های قابل توجهی با خود به ارمغان آورده‌اند.

 

تسلا درک جهان از خودروهای برقی را تغییر داد و درنتیجه شرکت‌های دیگر نیز دنباله‌روی آن شدند.

 

ایکس دات کام

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

X.com در اصل یک بانک آنلاین بود که در سال ۱۹۹۹ توسط ماسک و سه نفر دیگر راه‌اندازی شد. این تنها بانکی بود که کارمزد برنمی‌داشت و برای جذب مشتریان جدید حتی پاداش‌هایی در نظر می‌گرفت. مهم‌تر از همه اینکه کاربران تنها با داشتن ایمیل گیرنده می‌توانستند پول جابه‌جا کنند.

 

۵ اختراع برتر ایلان ماسک در زمینه فناوری

این سرویس بدون شک جلوتر از زمان خود بود. تنها یک سال پس از شروع، X.com با شرکت نرم افزاری Cofinity ادغام شد و ماسک به عنوان مدیرعامل منصوب شد. چند ماه بعد، هیات مدیره شرکت، رای به برکناری ماسک از مدیرعاملی آن داد. در ژوئن ۲۰۰۱ این شرکت نام خود را به پی پل (PayPal) تغییر داد که در زمینه انتقام پول به‌صورت الکترونیکی پیشگام و همچنان یکی از بزرگترین شرکت های ایالات متحده  از نظر درآمد است.

 

ماسک با تغییر نام توییتر به X.com به نوعی همان نام را زنده کرد.

 

منبع: روزیاتو


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا