جهان

گاردین: وزیر خارجه اسرائیلی پیشنهاد داده که اهالی غزه به یک جزیره ساختگی در دریای مدیترانه منتقل شوند

(آوازه) :

فارس: «اسرائیل کاتص» وزیر امر خارجه اسرائیل طرحی برای اسکان دادن فلسطینی‌ها در یک جزیره ساختگی در دریای مدیترانه پیشنهاد داده است.

روزنامه گاردین این خبر را به نقل از چندین منبع که در جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حضور داشته‌اند گزارش داده است. طبق این گزارش، «اسرائیل کاتص» در این جلسه با نمایش دادن یک ویدئو، این طرح را به عنوان جایگزین راهکار دو دولتی ارائه کرد.

کاتص گفت که این طرح چند سال پیش که او وزیر امور حمل و نقل بوده پیشنهاد شده است.

گاردین می‌گوید ارائه این طرح خشم وزیران خارجه را به همراه داشت که با برگزاری این جلسه به دنبال یافتن راهی برای یک «طرح جامع صلح» بودند.

ایده کوچ اجباری فلسطینی‌ها در هفته‌های گذشته به طور مرتب از زبان مقام‌های اسرائیل شنیده شده است.

چند هفته پیش بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم اسرائیل با اشاره به حملات همه‌جانبه این رژیم به نوار غزه گفت که این فرصتی برای تمرکز بر پروژه کوچاندن فلسطینیان و ترغیب ساکنان غزه برای مهاجرت به دیگر کشورهاست.

اسموتریچ وزیر امور مالی اسرائیل هم گفته که اسرائیل باید ساکنان نوار غزه را برای مهاجرت و ترک این باریکه ترغیب کند.

علاوه بر این برخی گزارش‌ها حاکی است بنیامین نتانیاهو در جریان نشست اخیر حزب لیکود گفته که تلاش‌ها برای یافتن کشور‌هایی که ساکنان غزه را به عنوان پناهجو بپذیرند، در حال انجام است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به طوفان الاقصی را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصار‌های مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستا‌ها یورش بردند و علاوه بر کشتن رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم اسرائیل در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. بیش از ۲۵ هزار فلسطینی که اکثر آن‌ها زن و کودک هستند تاکنون در این حملات به شهادت رسیده‌اند.

اسرائیل هدف جنگی خود از این عملیات را نابود کردن جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، اعلام کرده است. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان حتی در داخل فلسطین اشغالی این هدف را غیرواقع‌بینانه و غیرقابل دستیابی می‌دانند.

گروه‌های مقاومت فلسطین پیش از این به طرح‌های اسرائیلی‌ها برای کوچاندن مردم فلسطین واکنش نشان داده‌اند. جنبش جهاد اسلامی فلسطین چند وقت پیش دولت آمریکا را مسئول تشویق اسرائیل به اجرای چنین طرح‌هایی دانست.

جنبش حماس هم گفته «اظهارات سران کابینه اشغالگر فاشیست درباره کوچاندن مردم فلسطین و سخنان تروریستی اخیر بن گویر درباره کوچاندن فلسطینیان از غزه و ایجاد شهرک در آنجا، خیالاتی است که محقق نخواهد شد».

اظهارات مقام‌های اسرائیلی در حالی مطرح می‌شوند که رژیم اسرائیل تا کنون در دستیابی به اهدافش در جنگ غزه ناکام مانده است.

اسرائیل، آزادی اسرا از غزه و نابودی حماس را به عنوان اهداف جنگی خود در غزه تعیین کرده است. با وجود این، تحقق هر دوی این هدف‌ها به بن‌بست برخورد کرده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز چند روز پیش گزارش داده بود شماری از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق همزمان هر دو هدف امکان‌پذیر نیست و هر گونه برنامه بلندمدت برای نابود کردن حماس ناگزیر به مرگ اسرا منجر خواهد شد.

علاوه بر این، بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان نابودی کامل حماس را زیر سوال برده‌اند.

«گادی آیزنکوت»، از مقام‌های سابق ارتش اسرائیل که در حال حاضر یکی از اعضای کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو به شمار می‌رود در مصاحبه‌ای سه‌شنبه گذشته وعده‌های مقام‌های اسرائیل برای نابودی کامل حماس را «داستان‌سرایی» توصیف کرده بود.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا