جهان

چین با موفقیت موشک چندبار مصرف «چوچیه-۳» را آزمایش کرد

(آوازه) :

یورونیوز: موشک چندبار مصرف چوچیه-۳ با قابلیت نشست و برخاست عمودی نخستین پرواز آزمایشی موفق خود را در مرکز پرتاب ماهواره ژیوکوآن در شمال غربی چین به انجام رساند. این آزمایش زمینه پرتاب نخستین موشک‌‌ها از جنس فولاد و با سوخت مایع را در این کشور ایجاد کرده است.

 

شرکت «لَند‌ اسپیس» که مسئول این پروژه است اعلام کرد که این پرواز آزمایشی برای بررسی توانایی پرواز عمودی موشک در ارتفاع کم و با سرعت پایین، مطابقت بین سیستم کنترل و عملکرد تنظیم رانش موتور، و آزمایش الگوریتم هدایت و کنترل بازیابی عمودی صورت گرفته است.

 

این موشک با قطر ۴ و نیم متر از ترکیب اکسیژن و متان مایع به عنوان سوخت استفاده می‌کند و قابلیت حداقل ۲۰ پرواز را دارد. این موشک همچنین می‌تواند همزمان چند ماهواره را پرتاب کند.

 

مخزن موشک چوچیه ۳ نیز از جنس فولاد است و بالقوه در مقایسه با موشک‌های یکبار مصرف می‌تواند هزینه پرتاب را ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش دهد.

 

نسخه پیشین این موشک با نام «چوچیه-۲» نیز با موفقیت آزمایش شد و اولین مرحله از پرواز خود را مطابق برنامه انجام داد و به این ترتیب به نخستین موشک با سوخت اکسیژن و متان جهان که وارد مدار شده است تبدیل شد.

 

«چوچیه» به زبان چینی نوعی پرنده افسانه‌ای است که «ایزد جنوب» نیز نامیده می‌شود.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا