جهان

وزیر دفاع انگلیس: مخالفت نتانیاهو با راهکار «دو دولتی» ناامید کننده است

(آوازه) :

ایسنا: وزیر دفاع انگلیس با تاکید بر حمایت این کشور از راهکار «دو دولتی» برای حل‌وفصل مناقشه فلسطین-رژیم صهیونیستی، از مخالفت اخیر نتانیاهو با این راهکار انتقاد کرد.

«گرنت شپس» وزیر دفاع انگلیس اظهارات «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره رد کردن تشکیل کشور مستقل فلسطینی را «ناامیدکننده» خوانده و آن را رد کرد.

روزنامه آنلاین ایندیپندنت در این باره گزارش داد که شپس گفته است دولت انگلیس به ایده راهکار دو دولتی «قویا باور دارد» و «گزینه دیگری نیست.»

دولت «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس از زمان آغاز جنگ غزه به میزان زیادی از انتقاد مستقیم از رژیم صهیونیستی خودداری کرده است.

اما شپس دیدگاه نتانیاهو را درباره استقلال فلسطین و پافشاری او بر این که رژیمش باید کنترل امنیتی تمامی این مناطق را در اختیار داشته باشد، سخت سرزنش کرد.

او به شبکه اسکای نیوز گفت که «شنیدن این که بنیامین نتانیاهو بگوید به راهکار دو دولتی باور ندارد، ناامیدکننده است.»

وزیر دفاع انگلیس افزود: انصافا، او تا جایی که من به یاد دارم، در تمام دوران کار سیاسی‌اش این را گفته است. اما من فکر نمی‌کنم تا زمانی که راهکار دو دولتی عملی شود، به راهکاری دست پیدا کنیم.

شپس با اشاره به اظهارات نتانیاهو در گفتگو با شبکه بی‌بی‌سی، گفت: فلسطینی‌ها سزاوار داشتن کشوری فلسطینی هستند. اسراییل نیز سزاوار برخورداری از توانمندی‌های کامل برای دفاع از خود و دفاع از امنیت خود است.

او در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر، دیدگاه‌های گوناگونی در داخل دولت اسراییل وجود دارد. بنابراین، ما میان دیدگاه افراد و حمایت کلی‌مان از اسراییل تمایز قائل می‌شویم.

نتانیاهو در پیامی که روز شنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد، به نوعی، در قبال متحدانش، از جمله آمریکا و انگلیس بر مردود بودن راهکار تشکیل دو دولت از دیدگاه خود تاکید کرد. او نوشت: من درباره کنترل امنیتی کامل اسراییل بر تمام منطقه اردن غربی مصالحه نخواهم کرد و این با یک کشور فلسطینی منافات دارد.

این اظهارات در پی اظهارات «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا مطرح شد که چند ساعت پیش از آن و پس از گفت‌وگویی تلفنی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که راهکار دو دولت، حتی با وجود نخست‌وزیر بودن نتانیاهو هنوز امکان‌پذیر است.

رییس جمهور آمریکا مدعی شده بود که نتانیاهو با تمامی راهکار‌های دو دولتی مخالف نیست.

اما دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای جدید اعلام کرد که نتانیاهو به بایدن گفته بود «پس از نابودی حماس، اسراییل باید کنترل خود بر غزه را ابقا کند تا اطمینان بیابد که غزه دیگر تهدیدی علیه اسراییل ایجاد نمی‌کند و این الزامی است که با درخواست کشوری فلسطینی مغایرت دارد.»

او در این باره به اسکای نیوز گفت: کشور بودن یک ملت در دستان همسایه آن نیست، حق یک ملت و حق مردم فلسطین است.

نتانیاهو به رغم افزایش فشار‌ها بر رژیم صهیونیستی برای کاهش شدت اقدامات نظامی آن در غزه در پی بالارفتن آمار تلفات و گسترش ویرانی‌ها وعده داده است که رژیم صهیونیستی به حملاتش در غزه ادامه خواهد داد.

کاخ سفید، پیشتر، گفته بود زمان آن رسیده است که رژیم صهیونیستی از شدت اقدامات نظامی‌اش در غزه بکاهد.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا