جهان

وزیر خارجه انگلیس: جنگ غزه با راه حل سیاسی تمام می‌شود نه نظامی

(آوازه) :

فارس: وزیر خارجه بریتانیا که به فلسطین سفر کرده با تاکید بر برقراری آتش‌بس انسانی فوری در نوار غزه، گفت که جنگ غزه با راه‌حل سیاسی خاتمه می‌یابد نه راه حل نظامی.

وزیر خارجه بریتانیا دیوید کامرون که با هدف اعلامی دستیابی به یک آتش‌بس در غزه در چارچوب یک سفر منطقه‌ای به فلسطین سفر کرده است در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: «ما می‌خواهیم یک آتش‌بس فوری بشردوستانه را ببینیم که از آن بتوانیم به یک آتش‌بس پایدار برسیم. در حالی که حماس همچنان قادر است به اسرائیل راکت شلیک کند، برقراری آتش بس غیرواقعی است».

وی افزود: «برای بیرون آوردن گروگان‌ها از غزه و رساندن کمک ها به این منطقه، برقراری آتش بس ضروری است».

کامرون تصریح کرد: «اسرائیل نخواهد پذیرفت که پس از جنگ حماس نوار غزه را اداره کند و حق هم دارد. ما از همه کارهایی که اسرائیل انجام داد، حمایت نکردیم. ما باید بین حماس و مردم فلسطین تمایز قائل شویم و خواهان آن هستیم که تشکیلات خودگردان فلسطین، غزه را مدیریت کند. به راه حل دو کشوری باور داریم و باید از این لحظه استفاده کنیم و فرصت‌ها غنیمت بشمریم. جنگ معمولا با راه حل سیاسی خاتمه می‌یابد نه راه حل نظامی.  باید به فلسطینی ها کشوری داده شود که در آن احساس امنیت کنند».

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای روز (چهارشنبه، ۲۴ ژانویه) اعلام کرده بود که کامرون برای سومین بار در دو ماه گذشته به خاورمیانه سفر می‌کند. وی نیز پیش از این سفر گفت: هیچکس نمی‌خواهد ببیند که این درگیری یک لحظه بیشتر از حد لازم ادامه می‌یابد. اکنون یک وقفه فوری برای دریافت کمک و خروج اسرا ضروری است. وضعیت ناامیدکننده است.

کامرون امروز در سفر به رام‌الله با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین محمود عباس دیدار و گفت‌وگو کرد. عباس در این دیدار تاکید کرد که امنیت و صلح از طریق راهکار سیاسی مبتنی بر راه‌حل دو کشور، قوانین بین‌المللی و طرح صلح عربی برای پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی محقق می‌شود. در این میان به رسمیت شناختن کشور فلسطین و حمایت از تلاش‌های آن برای عضویت کامل در سازمان ملل دو مورد مهم برای اجرای راهکار سیاسی و اجرای طرح صلحی فراگیر است.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا