جهان

وزیر خارجه انگلیس برای پیگیری آتش‌بس دائمی غزه به منطقه می‌آید

(آوازه) :

ایسنا: وزیر خارجه انگلیس قرار است به «خاورمیانه» و ترکیه سفر کند تا به سران این کشورها برای همکاری با لندن به منظور دستیابی به یک آتش‌بس دائمی در غزه تاکید کند.

 

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای امروز (چهارشنبه) اعلام کرد دیوید کامرون، وزیر خارجه این کشور که برای سومین بار در دو ماه گذشته به منطقه می‌آید، به دنبال حمایت از آزادی اسرا و دستیابی به آتش‌بسی دائمی در غزه است.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: وزیر خارجه به ترکیه و خاورمیانه سفر می‌کند تا به سران منطقه‌ای برای همکاری با انگلیس به منظور دستیابی به آتش‌بسی دائمی در غزه تاکید کند که بر اساس آن، فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بتوانند با هم آینده‌ای صلح‌آمیز ایجاد کنند.

 

کامرون پیش از این سفر گفت:‌ هیچکس نمی‌خواهد ببیند که این درگیری یک لحظه بیشتر از حد لازم ادامه می‌یابد. اکنون یک وقفه فوری برای دریافت کمک و خروج اسرا ضروری است. وضعیت ناامیدکننده است.

 

وی افزود: در روزهای آتی در خاورمیانه هستم و با شرکای خود برای کمک به ایجاد طرحی برای حرکت از آن وقفه به یک آتش‌بس پایدار و دائمی بدون بازگشت به درگیری‌ها کار می‌کنم.

 

وزیر خارجه انگلیس در ادامه خاطرنشان کرد: چنین طرحی مستلزم آن است که حماس با آزادی همه اسرا موافقت کند، حماس دیگر حملات موشکی از غزه به «اسرائیل» نداشته باشد و توافقی برای تشکیلات خودگردان فلسطین برای بازگشت به غزه در ازای حاکمیت، ارائه خدمات و به طور فزاینده‌ای امنیت را ایجاد شود.

 

کامرون همچنین به اراضی اشغالی می‌رود تا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و وزیر خارجه آن دیدار کند و خواستار اقدامات فوری برای ارسال کمک‌های بیشتر به مردم در غزه شود.

 

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس همچنین آمده است: کامرون همچنین قرار است نگرانی‌های رو به رشد لندن را بابت افزایش تلفات غیرنظامیان ارائه کند. کامرون همچنین اعلام می‌کند که گذرگاه‌های بیشتری برای ارسال کمک‌ها به غزه، از جمله بندر اشدود و گذرگاه کرم شالوم برای مدت طولانی‌تری باید باز باشد و آب، سوخت و برق باید وصل شوند.

 

او با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار می‌کند و بار دیگر بر حمایت دیرینه انگلیس از راه‌حل دو دولتی تاکید خواهد کرد. وزارت خارجه انگلیس همچنین خاطرنشان کرد، کامرون به قطر و ترکیه هم سفر خواهد کرد.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا