جهان

وال استریت ژورنال: مصر فراخوان سفیر خود از اسرائیل را بررسی می‌کند

(آوازه) :

 فارس: روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، امروز (شنبه) نوشت که دو مقام مصری به این روزنامه گفته‌اند که دولت قاهره به طور جدی در حال بررسی فراخوان سفیر خود از اسرائیل است.

 

وال استریت ژورنال نوشت که مقامات مصری بر حمایت خود از فلسطین و تشکیل کشور فلسطینی مستقل اصرار دارند و همواره در خصوص کوچ اجباری فلسطینی‌ها از خاکشان هشدار می‌دهند. اخیرا نیز به طور جدی در خصوص عملیات ارتش اسرائیل در محور «فلادلفیا» هشدار داده است.

 

خط فلادلفیا یک منطقه فرزی حائل به طول ۱۴ کیلومتر است که پس از توافق کمپ دیوید در سال ۱۹۷۸ میان مصر و اسرائیل ایجاد شد تا حائلی میان غزه و صحرای سینا باشد. در سال ۲۰۰۵ کنترل این منطقه به حماس سپرده شد و قرار شد تا مصر نیز ۷۵۰ نیروی پلیس مرزبانی در آن‌جا مستقر کند. اکنون منابع اسرائیلی و عربی می‌گویند که اسرائیل قصد اشغال و تحت کنترل درآوردن خط فلادلفیا را دارد.

 

به نوشته این روزنامه آمریکایی، دو مقام مصری گفته‌اند که قاهره به طور جدی در حال بررسی فراخوان سفیر خود از تل آویو است و عبدالفتاح السیسی نیز چندین تلاش بنیامین نتانیاهو برای تماس تلفنی را بی جواب گذاشته است.

 

وال استریت ژورنال تأکید کرد: «روابط مصر و اسرائیل از دو دهه گذشته تاکنون در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد و جنگ در غزه به شدت بر روابط دو طرف سایه انداخته است».

 

در این میان کانال ۱۳ تلویزیون رژیم اسرائیل نیز چهار بهمن ماه خبر داد «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر تماس تلفنی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را رد کرده است.

 

در این گزارش، علت رد این تماس از سوی السیسی، اختلاف دو طرف درباره تهدید اخیر تل‌آویو به انجام عملیاتی نظامی در منطقه «رفح» و محور «فیلادلفیا» در خط مرزی مصر و فلسطین اشغالی عنوان شده است.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا