جهان

نماینده حماس: قبل از پایان جنگ درباره اسرا مذاکره نمی‌کنیم

(آوازه) :

ایسنا: «خالد القدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تحیلیلی از آغاز عملیات طوفان الاقصی و تداوم جنگ در غزه ارائه کرد و افزود: طوفان الاقصی هدف‌های منطقی داشت و به دلیل همین اهداف آغاز شد؛ هتک حرمت مقدسات، به فراموشی سپرده شدن مساله فلسطین، تعدی به اسرای فلسطینی و عدم پاسخگویی رژیم صهیونیستی در قبال جنایت‌هایی که مرتکب می‌شود، برخی از عواملی بود که به موجب آن عملیات طوفان الاقصی آغاز شد.

وی تصریح کرد: هفت اکتبر روز معجزه و بی‌سابقه از لحاظ دستاورد‌های نظامی مقاومت علیه رژیم صهیونیستی بود. دنیا به وضوح مشاهده کرد مردم و مقاومت ما چگونه این کار نظامی بی‌سابقه را انجام دادند و به دنیا ثابت کردند رژیم صهیونیستی کودک‌کش را دیگر تحمل نمی‌کنند و به همین دلیل عملیات طوفان الاقصی را انجام دادند.

نماینده حماس در تهران با بیان این‌که «راه‌حل سیاسی نتیجه‌ای نداشت و به ناچار عملیات طوفان الاقصی انجام شد»، گفت: در حال حاضر آماده نیستیم به سراغ زندگی ذلت‌بار قبل از هفت اکتبر برویم. با شهدایی که تا به حال تقدیم شده امیدوار هستیم و به سمت پیروزی و طلوع خورشید خواهیم رفت.

با وجود گذشت بیش از ۱۰۰ روز از جنگ در غزه و عدم دستیابی رژیم صهیونیستی به اهدافش، باز هم نتانیاهو مدعی است تا زمانی که «حماس نابود نشود، اسرا بازگردانده نشوند و غزه غیر نظامی نشود، پیروزی کامل حاصل نخواهد شد».

نتانیاهو در حالی همچنان به مساله نابودی حماس اشاره می‌کند که با گذشت سه ماه هنوز نتوانسته ادعا‌های خود را عملی کند و به نظر می‌رسد فشار‌های داخلی رژیم و جامعه جهانی او را در شرایطی قرار داده که برای توجیه و اقناع افکار عمومی به این موضوع تاکید کند.

القدومی در ارتباط با اظهارهات و ادعا‌های نتانیاهو مبنی بر نابودی حماس اظهار داشت: وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی خیلی پیچیده است؛ اکنون ما با یک دولت افراط‌گر، فاسد و مجرم مواجه هستیم. نخبه‌های صهیونیست در سطح دولتی تفسیر توراتی در مساله فلسطینی دارند، به این معنی که مردم فلسطین حق حیات ندارند و هر کسی برخلاف آن‌چه می‌گویند، کار کند یعنی علیه خدا کاری انجام داده است.

او افزود: باید بدانند با این تفاسیر نمی‌توانند به جایی برسند. حتی با این دیدگاه و تفکری که دارند بایدن که از آن‌ها حمایت می‌کرد، اخیرا در اظهاراتی مطرح کرده که نتانیاهو باید به سمت تغییر کابینه برود. همین اتفاقات دستاورد‌های مقاومت و ایستادگی مردم ماست و اهدافی که دشمن اعلام کرده بود، به قول تحلیل‌گران آمریکایی و حتی شخصیت‌های اسرائیلی به صورت رسمی و غیررسمی قابل تحقق و عملی نیستند.

امروز حماس یک جنبش نیست، خارج از چارچوب حزبی و سیاسی است. ایده‌ای است که نمی‌توانند آن را بشکنند

نماینده جنبش حماس در تهران تاکید کرد: امروز حماس دیگر یک جنبش نیست، موفقیت حماس این است که خارج از چارچوب حزبی، سیاسی و جنبش است، اکنون همه فلسطینی‌ها می‌گویند ما عضوی از حماس هستیم. حماس جنبش سیاسی نیست، ایده است و نمی‌توانند این ایده را بشکنند. ان‌شاءالله پیروز می‌شود.

وی افزود: حرف از نابودی غزه می‌زنند، چگونه محقق می‌شود؟ این مردم از زنان و کودکان و جوانان ایستادگی کردند و حدود ۳۰ هزار قربانی دادند، مردم ما ثابت قدم هستند و ایستاده‌اند به هیچ عنوان به شرایط قبل از هفت اکتبر برنمی‌گردند و نابودی غزه نیز محقق نخواهد شد.  

القدومی در ادامه با اشاره به مساله کوچ اجباری و مهاجرت فلسطینیان اشاره کرد و گفت: مردم ما به سمت خانه‌هایی که حتی تخریب شده رفته و زندگی می‌کنند، مردم فلسطین با مقاومت خود ایستادند و به دستاورد‌های بی‌سابقه‌ای دست یافتند، اما متاسفانه نه گذرگاه رفح برای امدادرسانی باز شد و نه این نسل‌کشی متوقف شده است.

نماینده حماس در تهران ابراز عقیده کرد: اهداف رژیم صهیونیستی کودک‌کش، واقعی نبود و در شرایط فعلی علاوه بر شکاف میان کابینه نتانیاهو، شاهد شکاف میان اسرائیل و دولت بایدن هستیم. حتی بلینکن و بایدن مجرم امروز به این نتیجه رسیده‌اند که هدف نابودی حماس محقق نمی‌شود و این کشتار جمعی در سطح غیر نظامیان قابل تحمل نیست و باید متوقف شود.

طی هفته‌های اخیر و بعد از سفری که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا به منطقه داشت، تنش‌ها و درگیری‌ها نیز شدت پیدا کرده، در سفر قبلی مساله آتش بس شکست خورد و در سفر اخیر نیز آمریکا و انگلیس به طور همزمان به یمن حمله کردند. این درحالی است که آمریکا رفتار متناقضی نسبت به آنچه مدعی است که در پی تنش نیست را دنبال می‌کند.  

بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در ادعایی متناقض با حملات اخیر کشورش به یمن گفت واشنگتن و متحدانش در غرب آسیا آماده تلاش برای صلح هستند!

همچنین «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در اظهاراتی خاطرنشان کرد: با صدای بلند به آقای بلینکن می‌گویم؛ آقای بلینکن بار‌ها به شما گفته‌ایم که راه‌حل در جنگ نیست و ۱۰۰ روز پیش و پس از عملیات طوفان الاقصی به شما اعلام کردیم که دست خود را به خون مردم بی‌گناه غزه آلوده نکنید و سرنوشت خود را به سرنوشت نتانیاهو گره نزنید. نتانیاهو با پرونده‌های مختلفی مواجه و تاریخ آن به پایان آمده است. کاخ سفید نباید منافع ملی خود را به این رژیم آپارتاید گره بزند.

حضور بلینکن، این جغد شوم در منطقه جز کشتار جمعی دستاورد دیگری نداشته است، برای آنان مهم است که پروژه غربی- صهیونیستی را نجات دهند

خالد قدومی در بخش دیگری از این گفتگو درخصوص سفر‌های بلینکن به منطقه و تشدید تنش‌ها اظهار داشت: بلینکن جغد شوم است؛ حتی خودش اذعان داشته که «وزیر خارجه آمریکا نیستم، من یک یهودی هستم» و هر موقع که به فلسطین یا سرزمین‌های اشغالی آمده مواضع دوگانه‌ای را در واشنگتن در نشست رسانه‌ای مطرح کرده است؛ در آنجا از آتش‌بس موقت صحبت کرده، اما زمانی که به تل آویو سفر کرده شاهد کشتار جمعی بودیم.  

وی تصریح کرد: حضور این جغد شوم در منطقه جز کشتار جمعی دستاورد دیگری نداشته است. او به فکر ما و یا نجات اسرائیل نیست. به‌رغم اختلاف جدی که بین دولت بایدن و نتانیاهو وجود دارد، برای آن‌ها مهم است تا پروژه غربی-صهیونیستی را نجات دهند که از آغاز قرن خودشان ایجاد کرده و از آن حمایت کرده‌اند.

نماینده جنبش حماس در تهران با بیان این‌که اسرائیل ضدانسانیت است و با حمایت دولت بایدن تا به امروز جرائم جنگی و نسل‌کشی را مرتکب شده است، گفت: البته بسیاری از یهودیان جهان با این رژیم کودک‌کش نیستند، دیدیم که در آمریکا و لندن میلیون‌ها نفر برای حمایت از فلسطین به خیابان‌ها آمدند.

قدومی در ادامه یادآور شد: کمک‌های آمریکا به رژیم صهیونیستی بی‌سابقه بوده و طبق برخی گزارش‌ها روزانه ۵۰ هواپیما به اسرائیل فرستاده‌اند، آمریکایی‌ها برای حمایت از اسرائیل چه کار‌هایی که انجام نداده‌اند؛ لذا دلیل اصلی ادامه جنگ تا به امروز حمایت دولت بایدن از رهبران فاسد اسرائیلی است.

اخیرا رژیم صهیونیستی اعلام کرده با تغییر تاکتیک جنگی نظامیان خود را از برخی از محله‌های شهر غزه خارج کرده است. در همین راستا سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی ادعا کرد که عقب‌نشینی نیرو‌های ارتش با هدف تضمین ادامه عملیات در سال ۲۰۲۴ صورت گرفته است.

نماینده جنبش حماس در تهران در ارزیابی خود از تغییر تاکتیک رژیم صهیونیستی در مناطقی از غزه و اوضاع میدانی در شهر گفت: حداقل ۲ گردان اصلی رژیم صهیونیستی عقب‌نشینی کردند، اما حدود ۲۹۵ هزار نیروی پشتیبان را هم وارد کردند، در حالی که اعلام داشتند از سمت شمال عقب‌نشینی می‌کنیم، اما با شدت بیشتری حملات خود را ادامه می‌دهند و این ذات فریبکار اسرائیل است.

وی یادآور شد: در زمانی که شهید «صالح العاروری» (نایب رئیس دفتر سیاسی حماس) را در بیروت ترور کردند، در همان شب ما با مصری‌ها یعنی به نمایندگی از آمریکا و اسرائیل مذاکره می‌کردیم در حالی که گفتگو‌ها انجام می‌شد به جای مذاکره برای توقف جنگ، آن‌ها نسبت به ترور شهید العاروری و همراهان او اقدام کردند. اسرائیل دروغ و فریب است. آن‌ها اهل جنگ هستند، اهل امنیت نیستند.

در چهارچوب توافق برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل، ۲ طرف تعدادی از اسرا را آزاد کردند، اما پس از آن به دلیل نقض آتش‌بس و تداوم حملات از سوی رژیم صهیونیستی این مساله به حالت تعلیق درآمد. اخیرا نیز منابع مصری از پیشنهاد قاهره به حماس و رژیم صهیونیستی برای امضای توافق تبادل اسراء خبر دادند.

القدومی، نماینده جنبش حماس در تهران درباره آخرین وضعیت تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی گفت: مطمئن هستم نتانیاهو فاسد حتی اگر جنگ متوقف شود به سراغ زندان‌ها می‌رود. در تاریخ این رژیم کودک‌کش منافع شخصی بر منافع ملی ارجحیت دارد. نتانیاهو برای خیر مردم جامعه‌اش کاری انجام نمی‌دهد بلکه او برای منافع شخصی خودش و برای فرار از دادگاه است که جنگ را متوقف نمی‌کند.  

وی خاطرنشان کرد: از روز اول گفتیم بدون پیش‌شرط آماده نیستیم؛ از آنجایی که خود نتانیاهو دستاورد برجسته‌ای علیه مقاومت تاکنون نداشته، نتوانسته جنگ را متوقف کند و از نظر رهبران مجرم صهیونیستی راه‌حل سیاسی راه خونریزی و کشتار جمعی فلسطینیان است، اما ما هرگز اجازه نمی‌دهیم و قبل از توقف جنگ هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنیم.  

ابزار حقوقی، سیاسی و دیپلماسی ستون فقرات نابودی رژیم کودک‌کش است

آفریقای جنوبی با ارائه درخواست شکایتی از رژیم صهیونیستی به دادگاه لاهه تاکید کرد که «اقدامات و قصور‌های اسرائیل دارای مشخصه نسل‌کشی هستند. آن‌ها دارای نیت مشخص لازم برای از بین‌بردن فلسطینی‌های ساکن غزه به عنوان بخشی از یک گروه قومی، نژادی و ملی فلسطینی هستند».

همچنین رژیم صهیونیستی را به «قصور در پیش‌گیری از نسل‌کشی» و «پیگیری یک تحریم مستقیم و علنی به نسل‌کشی» متهم کرده و خاطرنشان کرد: «اسرائیل در اقدامات مربوط به نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در غزه دست داشته و دارد و نسبت به ادامه دست داشتن خود در این اقدامات نیز ریسک کرده است.»

آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی لاهه درخواست دارد تا «تدابیر موقتی را با هدف محافظت در برابر آسیب‌های شدید و غیرقابل جبران بیشتر به حقوق مردم فلسطین طبق کنوانسیون نسل‌کشی و تضمین پایبندی اسرائیل به وظایفش طبق این کنوانسیون برای دست نزدن به نسل‌کشی و جلوگیری از آن و مجازات آن تعیین کند».

با شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی، اولین بار است که اسرائیل باید پاسخگو باشد در دوران ۷۴ ساله جنایت‌هایش کسی او را بازخواست نکرده بود

نماینده جنبش حماس در تهران در مورد اقدام اخیر آفریقای جنوبی در شکایت از رژیم صهیونیستی و استقبال حماس از این اقدام اظهار کرد: کشور غیرمسلمان و غیرعرب آفریقای جنوبی به صحنه آمد و، چون این کشور خود از رژیم آپارتاید رنج برده، این مساله را به خوبی درک می‌کند و مردم و دولت این کشور از لحاظ فکری و تجربه تاریخی مشابهت‌هایی دارند و خودشان در جنگ آزادی علیه آپارتاید قربانی داده‌اند.  

وی همچنین بیان کرد: با شکایت آفریقای جنوبی، اولین بار است که رژیم صهیونیستی باید پاسخگو باشد. به هیچ عنوان در دوران ۷۴ ساله جنایت‌های اسرائیل کسی او را بازخواست نکرده بود و اکنون باید در لاهه پاسخگو باشد.

قدومی افزود: مساله مهم در این اتفاق، این است اگر ابزار دارید باید از آن استفاده کنید، ابزار حقوقی، سیاسی و دیپلماسی ستون فقرات نابودی رژیم کودک‌کش است. به پایان رسیدن اشغال صهیونیست‌ها علیه مردم بی‌دفاع غزه است. آفریقای جنوبی از لحاظ جغرافیایی از ما دور هستند، اما از نظر انسانی به صحنه آمده و چنین اقدامی را انجام دادند این همان ابزار قانونی و حقوقی است.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در تهران همچنین در تحلیل خود از حمایت گروه‌های مقاومت مانند حزب‌الله لبنان، یمن و … از مردم غزه و فلسطینیان گفت: امروز اولین بار به طور برجسته مفهوم محور مقاومت برجسته شده است. نیرو‌های حزب‌الله از جنوب لبنان با ارتش رژیم صهیونیستی مقابله کردند. حضور ۲۰۰ هزار شهرک‌نشین صهیونیستی در هتل‌ها فشار اقتصادی زیادی را علیه این رژیم تحمیل می‌کند. می‌توان گفت مساله محور مقاومت امروز به طور جدی الهام‌بخش شده و تبدیل به یک مساله انسانی شده است؛ مانند اقدامی که آفریقای جنوبی در شکایت از جنایت رژیم صهیونیستی انجام دادند این مکتب فکر انسانی از مقاومت و از صدای بلند حق علیه باطل آغاز شده است.  

وی تصریح کرد: اقدامات نیرو‌های حزب‌الله و حتی یمن آن هم در شرایطی که خودشان دارند بی‌سابقه بوده است. نیرو‌های یمن امروز یک الگو ساخته‌اند. طبیعی است زمانی که ابزار‌های قانونی، دیپلماسی و سیاسی را در اختیار دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید و یمن با استفاده از حقوق قانونی و به عنوان یک کشور مستقل اعلام کرد که اجازه عبور کشتی‌های اسرائیلی و یا کشتی‌هایی که برای آن کمک می‌برند را نخواهد داد.  

قدومی با تاکید بر این‌که «معیار اول ما توقف جنگ است»، گفت: محور مقاومت با جنگ برجسته شده و گسترش یافته است و مردم جهان با توجه به جنایت‌های رژیم صهیونیستی از فلسطینیان حمایت کرده‌اند.

نماینده حماس در تهران همچنین خاطرنشان کرد: کمک‌ها و اقدامات دیپلماتیک رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در برابر مانور‌های جغد شوم آمریکایی است که واقعا نیاز دارد دوباره این تحرکات دیپلماسی محکم‌تر شود لذا از لحاظ ارزیابی، همراهی و پشتیبانی با مقاومت ما شاهد هماهنگی بیش‌تر در سطح مقاومت هستیم.  

وی در تحلیل خود درباره این‌که این احتمال وجود دارد رژیم صهیونیستی، چون به اهداف خود نرسیده، دامنه جنگ را گسترش دهد، گفت: رژیم صهیونیستی نتوانست غزه و حماس را نابود کند؛ فکر نمی‌کنم به این حماقت دست بزند، زیرا نتانیاهوی فاسد و مجرم به این نتیجه رسیده بعد از جنگ حتما باید پاسخگو باشد و زندان در انتظار اوست بنابراین اگر این حماقت را مرتکب شود کل دنیا با او مواجه خواهند شد.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا