جهان

«نشانه‌های پیشرفت مذاکرات برای توقف ۲ ماهه جنگ غزه»؛ منابع آمریکایی: توافق دور از دسترس نیست

(آوازه) :

یورو نیوز: به گفته دو مقام کاخ سفید که نامی از آن‌ها برده نشده، مذاکره کنندگان آمریکایی در حال پیشرفت در توافق بالقوه‌ای هستند که بر اساس آن اسرائیل متعهد خواهد شد در ازای آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان توسط حماس، عملیات نظامی خود در غزه را به مدت دو ماه متوقف می‌کند.

بر اساس این گزارش، منابع آمریکایی مذاکرات بر سر این توافق را بسیار حساس توصیف کرده و یادآور شدند که هنوز اختلافاتی بر سر برخی مفاد توافق وجود دارد که دو طرف باید بر سر آن مصالحه کنند.

به گفته این منابع، توافق در صورت نهایی شدن و رفع اختلافات باقی مانده که دور از دسترس نیست، در دو مرحله اجرا خواهد شد.

در مرحله نخست، نبرد‌ها متوقف می‌شود تا زنان، سالخوردگان و گروگان‌های مجروح و بیمار باقی‌مانده در اسارات حماس آزاد شوند.

اسرائیل و حماس سپس در طول این مدت جزئیات بیشتری را برای اجرای وقفه ماه دوم که در آن سربازان اسرائیلی و غیرنظامیان بیشتری آزاد می‌شوند مورد بررسی قرار خواهند داد.

این توافق احتمالی نوظهور همچنین از اسرائیل می‌خواهد که امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتری به غزه را فراهم کند.

اگر چه این توافق پیشنهادی به جنگ پایان نمی‌دهد، اما مقامات آمریکایی امیدوارند که حصول آن بتواند زمینه را برای دستیابی به راه‌حل پایدار مناقشه فراهم کند.

مذاکره بر سر این توافق که مقامات آمریکایی نوید به دست آمدن آن را داده‌اند در حالی در پاریس جریان دارد که دولت اسرائیل پس از رای دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص پرونده شکایت «نسل کشی» در غزه به شدت تحت فشار‌های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که نیویورک تایمز برای اولین بار روز شنبه از حصول پیشرفت‌هایی در جهت توافق برای توقف درگیری‌ها در غزه در آزای گروگان‌های باقی مانده در دست حماس خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان سیا قرار است روز یکشنبه برای گفتگو در خصوص چارچوب‌های کلی توافق یاد شده در پاریس با رئیس موساد، نخست‌وزیر قطر و مسئول سرویس‌های اطلاعتی مصر دیدار کند.

به گفته سه نفر از منابع نزدیک به این نشست برنامه‌ریزی شده که نخواستند نامشان فاش شود، گفتگو‌های روز یکشنبه در پاریس بر محور گروگان‌ها متمرکز خواهد بود.

در همین راستا، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با عبدالفتاح السیسی، همتای مصری خود و نیز شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر حاکم قطر تلفنی گفتگو کرده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود یادآور شده است که این تماس تلفنی نیز بر محور وضعیت افراد به گروگان‌گرفته شده توسط حماس و تلاش برای آزادی آن‌ها متمرکز بوده است.

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا در حالی برای پیشبرد مذاکرات با دیگر میانجیان راهی فرانسه شده که برت مک گورک، مشاور ارشد کاخ سفید پیش‌تر برای گفتگو در خصوص وضعیت گروگان‌ها به خاورمیانه سفر کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، اگر برنز پیشرفت محسوسی در مذاکرات پاریس احساس کند، بایدن ممکن است مک گورک را بار دیگر به سرعت به خاورمیانه بفرستد تا برای تکمیل توافق تلاش کند.

کاخ سفید و سیا هنوز علناً ملاقات برنز در فرانسه را تایید نکرده‌اند؛ مقامات دولت آمریکا در حال حاضر برای اظهار نظر نسبت به احتمال دسترسی سریع به توافق احتیاط به خرج می‌دهند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی روز جمعه در این خصوص به خبرنگاران گفت: «نباید منتظر تحولاتی قریب‌الوقوع باشیم.»

این درحالیست که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار‌ها اعلام کرده است که کشورش تا زمان پیروزی کامل بر حماس، به جنگ در غزه ادامه می‌دهد.

آقای نتانیاهو با فشار فزاینده‌ای از سوی خانواده‌های شمار زیادی از گروگان‌ها که خواستار توافق برای آزادی عزیزانشان هستند، مواجه شده است.

حماس پیش‌تر گفته بود که تنها در ازای پایان حملات اسرائیل و آادی هزاران اسیر فلسطینی گروگان‌های بیشتری را آزاد خواهد کرد.

گفتنی است روزنامه فاینانشیال تایمز نیز به تازگی در گزارشی از یک طرح ۵ ماده‌ای پیشنهادی از سوی بریتانیا برای توقف جنگ میان اسرائیل و حماس خبر داده بود.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا