جهان

نخست‌وزیر هند معبدی که بر ویرانه‌های یک مسجد تاریخی بنا شده است را افتتاح کرد

(آوازه) :

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز دوشنبه دوم بهمن یک معبد مناقشه برانگیز را که روی ویرانه‌های یک مسجد بنا شده است در شهر آیودیا افتتاح کرد. این یک پیروزی مهم برای نخست‌وزیر پوپولیستی است که تلاش می‌کند هند را از یک دمکراسی سکولار به یک حکومت هندو بدل کند.

 

این معبد به نام «راما» یکی از شاهان آیودیا نامگذاری شده که در میان هندو مذهبان نماد فداکاری و حکومت مبنی بر اخلاق و پاکدامنی تلقی می‌شود.

 

حزب هندو و ملی‌گرای مودی این معبد را عنصر بسیار مهمی در احیای «غرور هندوها» می‌داند که به ادعای آن‌ها در دوران طولانی امپراطوری مغول و سپس امپراطوری بریتانیا بر هند، سرکوب شده بودند.

 

حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی امیدوار است که بنای این معبد بر ویرانه یک مسجد تاریخی و افتتاح آن، پیروزی مودی برای سومین دوره پیاپی در انتخابات پارلمانی هند که قرار است در ماه‌های آینده برگزار شود را تضمین کند.

 

ولی با توجه به این که روند ساختمان معبد هنوز کاملا به پایان نرسیده است منتقدان مودی او را به افتتاح زودرس اين بنا با هدف جلب رای متهم می‌کنند.

 

مراسم مذهبی افتتاح معبد در بخشی از سالن اصلی این بنا با حضور گروه کثیری از موبدان هندی برگزار شد. مودی پیشاپیش موبدان به یک مجسمه ۱.۳ متری از خدای «راما» که هفته گذشته در این قسمت از معبد نصب شده بود، ادای احترام کرد و در برابر آن زانو زد.

 

حدود هفت هزار و پانصد نفر از نجبگان اقتصادی، مقام های سیاسی و حزبی و ستاره‌های سینمای هند مراسم مذهبی افتتاح معبد را که در محوطه اطراف آن روی پرده‌های بزرگی پخش می‌شد تماشا کردند.

 

مودی پس از پایان این مراسم در سخنانی گفت: «خدای ما راما پس از قرن‌ها انتظار از راه رسیده است. ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴ یک روز معمولی در تقویم نیست بلکه طلوع دوران نوینی است.»

 

نخست‌وزیر هند افزود: «این معبد در نتیجه فداکاری‌های بی‌شماری بنا شده و نمادی از بالندگی هند است که غل و زنجیرهای ذهنیت بردگی را می‌شکند.»

 

دولت مودی این روز را به یک مناسبت ملی بدل کرده است. مراسم افتتاح معبد «راما» به طور زنده در سراسر کشور و در اماکن عمومی روی صفحات بزرگ به نمایش درآمد و ادارات دولتی نیمی از روز دوشنبه تعطیل بودند.

 

آیودا یک شهر قدیمی در ناحیه فیض‌آباد واقع در ایالت اوتارپرادش است که پرجمعیت‌ترین ایالت هند و در شمال این کشور قرار دارد.

 

بنای معبد «راما» در این شهر که از نظر کشمکش‌های مذهبی ناآرام‌ترین نقطه هند بوده است اقبال نارندرا مودی را که همواره به احساسات مذهبی هندوها دامن می‌زند برای پیروزی در انتخابات بعدی افزایش خواهد داد.

 

حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری هند هندومذهب هستند.

 

آیودا که با خانه‌های کوچک و خیابان‌های باریک یک شهر ساده و قدیمی به نظر می‌رسید در سال‌های اخیر و همزمان با برنامه‌ریزی برای بنای معبد «راما» کاملا دگرگون شده است. خیابان‌های عریض مخصوص حرکت زائران به سوی بنای معبد احداث شده و افتتاح فرودگاه و ایستگاه قطار در این شهر، زیارت هندوها و سفر گردشگران را تسهیل کرده است. همزمان هتل‌های زنجیره‌ای و سایر فعالیت‌های اقتصادی و خدمات مربوط به گردشگری و سفر با سرعت رو به گسترش هستند.

 

معبد «راما» با زیربنای تقریبا سه هکتار روی ویرانه‌های مسجد بابری بنا شده است که در قرن شانزدهم میلادی به دستور ظهیرالدین محمد بابر ساخته شد. این مسجد در سال ۱۹۹۲ توسط گروه‌های خشونت‌طلب هندو ویران شد که ادعا می‌کردند روی محل تولد خدای «راما» ساخته شده است.

 

مناقشه بر سر این محل که هم مسلمانان و هم هندوها آن را مقدس و از آن خود می‌دانند به موجی از درگیری‌های خشونت‌آمیز در سراسر هند منجر شد که در جریان آن حدود دو هزار نفر که اکثرا مسلمان بودند کشته شدند.

 

این اختلاف طولانی در سال ۲۰۱۹ در پی صدور حکم بحث برانگیز دیوان عالی هند به پایان رسید.

 

دیوان عالی هند در حکم خود تخریب مسجد بابری توسط هندوها را «نقض فاحش قانون» توصیف کرد اما درعین حال این محل را به هندوها واگذار و در ازای آن، قطعه زمین دیگری را به مسلمانان داد تا در آن‌جا مسجد خود را بنا کنند.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا