جهان

قطر: از اظهارات منتسب به بنیامین نتانیاهو برآشفته شده‌ایم

(آوازه) :

یورونیوز: قطر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متهم کرد که در تلاش‌های میانجی‌گری در جنگ غزه مانع تراشی می‌کند و منافع شخصی خود را در اولویت قرار داده است.

ماجد الانصاری سخنگوی وزارت خارجه قطر در حساب توییتری خود با اشاره به اظهارات منتسب به نتانیاهو که در آن قطر را در جریان مذاکرات با حماس «مسئله‌ساز» می‌خواند، گفت: «ما از اظهارات منتسب به نخست وزیر اسرائیل در گزارش  رسانه های مختلف درباره نقش میانجیگری قطر، برآشفته شده‌ایم.»

آقای انصاری همچنین در ادامه نوشته است: «اگر این اظهارات صحت داشته باشد، نخست وزیر اسرائیل تنها به دلایلی که به نظر می‌رسد در خدمت منابع سیاسی شخص اوست به جای آن‌که اولویت با نجات جان‌های بی‌گناه و از جمله جان گروگان‌های اسرائیلی باشد، ضمن ممانعت از فرآیند میانجیگری به آن لطمه هم می‌زند.» 

به گزارش آسوشیتدپرس، نتانیاهو در یک فایل ضبط شده از دیدار با خانواده‌های گروگان‌ها که روز سه‌شنبه از کانال ۱۲ اسرائیل پخش شد، قطر را «مسئله‌ساز» خوانده بود. نتانیاهو در آن فایل همچنین گفته است: «تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که من از قطر تشکر نکرده‌ام؟ از قطر تشکر نکردم، چرا؟ چون ماهیت قطر از نظر من با سازمان ملل و سازمان صلیب سرخ تفاوتی ندارد و شیوه‌ای که در پیش گرفته، حتی مسئله‌سازتر نیز هست.»

نتانیاهو همچنین در ادامه می‌افزاید که با این حال حاضر است از هر میانجی که بتواند به روند بازگشت گروگان‌ها به خانه کمک کند استفاده نماید. نخست وزیر اسرائيل در بخش دیگری از این فایل ضبط شده ادامه داده که قطر از حماس حمایت مالی می‌کند و اهرم فشاری بر این گروه دارد. او همچنین در ادامه به خانواده‌های گروگان‌ها می‌گوید که از تصمیم آمریکا مبنی بر تمدید حضور نظامی این کشور در پایگاهی در قطر بسیار از واشنگتن عصبانی شده است.

سخنگوی دولت اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره بیانیه قطر و صحت این فایل صوتی گفت که اسرائیل «نمی‌تواند در مورد تلاش‌ها و اقدامات انجام شده برای آزادی گروگان‌ها وارد جزئیات شود».

قطر، جایی که تعدادی از رهبران سیاسی حماس در آن مستقر هستند، به عنوان میانجی اصلی بین این گروه فلسطینی و مقامات اسرائیلی عمل کرده است. در ماه نوامبر، قطر به توقف هفت روزه درگیری کمک کرد که طی آن ۱۱۰ گروگان اسرائیلی و خارجی از غزه آزاد شدند و در مقابل هم ۲۴۰ فلسطینی از زندان‌های اسرائيل رهایی یافتند.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا