جهان

طرح ۹۰ روزه واشنگتن، قاهره و دوحه روی میز/ این طرح  با آزادی گروگان‌ها آغاز می‌شود و در نهایت منجر به خروج نیروهای اسرائیلی و پایان جنگ در غزه می‌شود/تشکیل یک صندوق بین المللی برای بازسازی غزه و تضمین‌های امنیتی برای رهبران حماس روی میز است/ایجاد مسیر برای مذاکره جهت آتش بس دائمی، عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان و تشکیل کشور فلسطین

(آوازه) :

وال استریت ژورنال نوشت: آمریکا، مصر و قطر به اسرائیل و حماس فشار می آورند تا به یک فرآیند دیپلماتیک چند مرحله ای بپیوندند که با آزادی گروگان‌ها آغاز می‌شود و در نهایت منجر به خروج نیروهای اسرائیلی و پایان جنگ در غزه می‌شود.  

 

 به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: هیچ یک از طرفین درگیری با شرایط پیشنهاد جدید – که شامل گام هایی در تضاد با مواضع اعلام شده اسرائیل و حماس است – موافقت نکرده است.  طاهر النونو، مشاور رسانه ای حماس، گفت که هیچ پیشرفت واقعی وجود ندارد.

 

 مقامات اسرائیلی به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

 

 اما افرادی که در جریان این مذاکرات قرار گرفتند، می گویند که اسرائیل و حماس حداقل پس از هفته‌ها مذاکرات متوقف شده پس از پایان آخرین آتش‌بس در 30 نوامبر، دوباره مایل به مذاکره هستند. مذاکرات قرار بود در روزهای آینده در قاهره ادامه یابد.  

 

یک منبع مطلع گفت: «تمایل دو طرف به بحث در مورد چارچوب، یک گام مثبت بود. میانجی‌ها اکنون برای پر کردن این شکاف در حال تلاش هستند. » 

 

 پیشنهاد جدید، با حمایت واشنگتن، قاهره و دوحه، نشان‌دهنده رویکرد جدیدی است که هدف آن آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی ربوده شده توسط حماس بعنوان بخشی از یک توافق جامع است که می‌تواند به پایان دادن به خصومت‌ها منجر شود.

 

 در ماه نوامبر، توقف درگیری ها یک هفته به طول انجامید و با مبادله 100 گروگان اسرائیلی در غزه با بیش از 300 اسیر فلسطینی در اسارت اسرائیل همراه شد.

 

 مقامات مصری گفتند، مذاکره‌کنندگان اسرائیلی همچنان به تلاش برای توقف دو هفته‌ای درگیری‌ها برای تبادل گروگان‌ها و اسیران ادامه داده‌اند و از گفتگو در مورد طرح‌هایی که آتش‌بس دائمی را پیش می کشد، خودداری کرده‌اند.

 

مقامات مصری گفتند که مذاکره کنندگان اسرائیلی روز سه شنبه در قاهره پیشنهاد متقابل دیگری درباره گروگان ها ارائه کردند که شامل راهی برای پایان دادن به جنگ نمی شد.  آنها گفتند که رئیس اطلاعات مصر، عباس کامل، تیم مذاکره کننده اسرائیل را متهم به جدی نبودن در گفتگوها کرد.

 

 در همین حال، حماس به مقامات مصری و قطری گفته است که توافق قبلی رضایت‌بخش نبود و کمک‌ها کمتر از آنچه وعده داده شده بود به غزه رسید و بسیاری از زندانیان آزاد شده آن بعداً دوباره دستگیر شدند.

 

 یک مقام قطری گفت که دوحه به برقراری ارتباط با همه طرف‌ها با هدف میانجی‌گری برای پایان فوری خونریزی، حفاظت از جان غیرنظامیان بی‌گناه، تضمین آزادی گروگان‌ها و تسهیل ارسال بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به غزه ادامه می‌دهد.  

 

 میانجی‌ها طرحی 90 روزه پیشنهاد کرده‌اند که ابتدا جنگ را برای چند روز نامشخص متوقف می‌کند تا حماس ابتدا همه گروگان‌های غیرنظامی اسرائیلی را آزاد کند و اسرائیل صدها اسیر فلسطینی را آزاد می‌کند، نیروها را از شهرک‌ها و شهرهای غزه خارج می‌کند و اجازه ازادی عبور و مرور در غزه را می‌دهد.  پایان دادن به نظارت هواپیماهای بدون سرنشین و دو برابر کردن مقدار کمک‌هایی که به داخل محاصره می‌شوند جزو این برنامه هستند. 

 

 در مرحله دوم، حماس سربازان زن اسرائیلی را آزاد می کند و اجساد را تحویل می دهد و اسرائیل اسرای بیشتری از فلسطینی ها را آزاد می کند.  به گفته مقامات مصری، مرحله سوم شامل آزادی سربازان اسرائیلی و مردان در سن جنگی است که حماس آنها را سرباز می‌داند، در حالی که اسرائیل برخی از نیروهای خود را به خارج از مرزهای فعلی نوار غزه خواهد برد.

 

مقامات مصری همچنین گفتند: تشکیل یک صندوق بین المللی برای بازسازی غزه و تضمین های امنیتی برای رهبران سیاسی حماس روی میز است.

 

 مقامات مصری گفتند که این طرح سپس مذاکرات برای آتش بس دائمی، عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و آغاز مجدد فرآیند تشکیل کشور فلسطین را پیش بینی می کند.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا