جهان

طرح «راست‌های افراطی» در آلمان برای خروج از اتحادیه اروپا از راه برگزاری همه‌پرسی

(آوازه) :

یورونیوز: حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) با الهام از برکسیت قصد دارد یک همه‌پرسی درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا برگزار کند.

 

آلیس وایدل از رهبران این حزب دست‌راستی آلمان در مصاحبه‌ای با نشریه فایننشال تایمز بدون اینکه به اعتراضات کم‌سابقه مردم آلمان علیه این جریان سیاسی اشاره‌ای کند تاکید کرده در صورتی که به قدرت برسد یک رفراندوم به سبک برکسیت در آلمان برگزار خواهد کرد تا نظر مردم این کشور را در خصوص خروج از اتحادیه اروپا بپرسد. 

 

خانم وایدل با اشاره به اینکه حزب او تلاش خواهد کرد اصلاحات مد نظر خود را در اتحادیه اروپا اعمال کند، اضافه کرده در صورتی که این اصلاحات صورت نگیرد، ایده خروج از آن را عملی خواهد کرد. او همچنین در ادامه در این رابطه گفت: «اگر اصلاحات ممکن نباشد و ما نتوانیم حاکمیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بازساری کنیم، باید به مردم اجازه دهیم که برای خود تصمیم بگیرند. همانطور که بریتانیایی‌ها انجام دادند.» 

 

اظهارات این رهبر دست راستی آلمانی در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته صدها هزار نفر در شهرهای مختلف آلمان علیه حزب دست‌راستی و بیگانه ستیز «آلترناتیو برای آلمان» و دیگر گروه‌های هم‌فکر آنها دست به تظاهراتی گسترده زدند که در تاریخ آلمان پس از جنگ جهانی دوم بی‌سابقه بوده است. 

 

با وجود اینکه انتظار می‌رفت رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان پس از این تظاهرات کمی عقب‌نشینی کنند اما اظهارات خانم وایدل نشان می دهد که این جریان سیاسی همچنان بر باورهای سیاسی خود اصرار دارد. 

 

ویدل در بخش دیگری از مصاحبه خود با فایننشال تایمز در عین حال اذعان کرد که این حزب تا پیش از سال ۲۰۲۹ نمی‌تواند در آلمان به قدرت رسید با این حال او تاکید کرده که حضور آنها در دولت این کشور در آینده قطعی خواهد بود.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا