جهان

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: حتی یک مدرک در اثبات مرگ پریگوژین وجود ندارد / پوتین بدل دارد

(آوازه) :

ایسنا: رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین اذعان کرد که این کشور بدون بسیج نیروهای تازه، نمی‌تواند به جنگ با روسیه ادامه دهد.

 

«کریلو بودانوف»، رئیس اداره اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین با بیان اینکه حتی تصور ادامه جنگ بدون اعلام بسیج نیروهای جدید غیرممکن است، گفت: «کمبود نیروی انسانی (در ارتش) محرز است.»

 

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز اعلام کرده است که رهبران ارتش خواستار بسیج ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نیرو هستند تا جای خالی سربازانی که در جنگ کشته یا مجروح شده‌اند، پر شود و نظامیانی که در نبردهای شدید حضور داشته‌اند، فرصت استراحت پیدا کنند.

 

بودانوف در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز همچنین با طرح این ادعا که روسیه در تامین مهمات و تسلیحات موردنیاز خود در جنگ به مشکل خورده، گفت کره شمالی در حال حاضر مهم‌ترین حامی تسلیحاتی روسیه است.

 

او گفت: آن‌ها (کره شمالی) میزان چشمگیری از مهمات توپخانه را (به روسیه) ارسال کردند. این باعث شده تا روسیه کمی نفس بکشد. بدون این کمک‌ها، وضعیت فاجعه‌بار می‌شد.

 

تردید در مرگ پریگوژین

این مقام اوکراینی همچنین در اظهاراتی عجیب، تلویحاً مرگ «یوگنی پریگوژین»، بنیان‌گذار و فرمانده گروه نظامی خصوصی «واگنر» روسیه را رد کرد و گفت که واگنر هنوز فعال است.

 

در سال میلادی گذشته، جت شخصی متعلق به یوگنی پریگوژین سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ تن از جمله شخص پریگوژین جان باختند. این حادثه پس از آن رخ داد که در ژوئن سال گذشته پریگوژین دست به شورشی مسلحانه اما کوتاه‌مدت علیه کرملین زد؛ شورشی که با میانجی‌گری مینسک به پایان رسید و نظامیان واگنر به بلاروس منتقل شدند.

 

بودانوف گفت: واگنر وجود دارد. در مورد پریگوژین، نمی‌توانم به این سادگی‌ها نتیجه‌گیری کنم. نمی‌گویم که او مرده یا نمرده. حرفم این است که حتی یک مدرک در اثبات مرگ او وجود ندارد.

 

«پوتین بدل دارد»

این مقام اوکراین در ادامه اظهارات تعجب‌برانگیز خود، بار دیگر به ادعاهای پیشین پیرامون بیماری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و استفاده او از بدل‌های متعدد دامن زد. او در پاسخ به درخواست خبرنگار فایننشال تایمز برای ارائه مدرک درباره ادعای خود گفت تحلیلگران تحت امر وی چهره پوتین را رصد می‌کنند؛ از «لاله گوش گرفته تا فاصله ابروها.»

 

بودانوف با طرح این ادعا که رئیس‌جمهوری روسیه از بدل استفاده می‌کند، اظهار کرد: این کار (بررسی چهره در تصاویر) چندان هم دشوار نیست. خود شما هم می‌توانید به‌سادگی آن را انجام دهید.

 

به احتمال زیاد سازمان تحت امر بودانوف در پس حملات اوکراین به داخل خاک روسیه و مناطق تحت کنترل مسکو در خاک اوکراین قرار دارد؛ اما کی‌یف مستقیماً این مسئله را تایید نمی‌کند. بودانوف که حملات ادعایی‌اش گاه حتی توسط حامیان غربی اوکراین هم مورد نکوهش قرار گرفته، درباره خط‌ مشی خود در سال میلادی جدید گفت: انتظار تغییر بزرگی نداریم. هرچه تا امروز انجام داده‌ایم، باز هم انجام می‌دهیم.

 

او از اظهار نظر و ارزیابی عملیات‌های کنونی اوکراین خودداری کرده و خبرنگار فایننشال تایمز را به رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین ارجاع داد؛ اما گفت که سال سختی پیش روی کی‌یف است.

 

این مقام اوکراینی با بیان اینکه اوکراین در وضعیت فاجعه‌باری قرار ندارد، تصریح کرد که اگر «بگوییم همه چیز خوب است» هم درست نیست.

 

او در انتهای مصاحبه از اظهارنظر درباره روند جنگ در سال میلادی جدید خودداری کرد و گفت: امیدوارم که موفقیت‌های ما از آن‌ها (روس‌ها) بیشتر باشد.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا