جهان

ترکیه پس از ۲۰ ماه، عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد

(آوازه) :

پارلمان ترکیه، روز سه‌شنبه ۳ بهمن، طرح عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد و بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مانع برای گسترش پیمان نظامی غرب پس از ۲۰ ماه تاخیر از میان برداشته شد.

مجمع عمومی ترکیه که حزب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور در آن از اکثریت کرسی‌ها برخوردار است، با ۲۸۷ رای موافق مقابل ۵۵ رای مخالف، درخواستی را که سوئد در سال ۲۰۲۲ برای پیوستن به ناتو مطرح کرده بود تا به این واسطه، امنیت خود را در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین تقویت کند، تصویب کرد.

برای عضویت کشور‌ها در ناتو، درخواست آن‌ها باید به تصویب تمام اعضای این پیمان نظامی برسد.

هنگامی که سوئد و فنلاند در سال ۲۰۲۲ درخواست عضویت در ناتو را مطرح کردند، ترکیه مخالفت خود را بر این مبنا اعلام کرد که هر دو کشور را محافظ گروه‌هایی که آن‌ها را تروریست به شمار می‌آورد می‌دانست.

این کشور، درخواست عضویت فنلاند را در آوریل سال گذشته تصویب کرد، اما به همراه مجارستان، مخالفت خود را با الحاق سوئد به این پیمان نظامی ادامه داد.

فوات اوکتای، رئیس کمیسیون امور خارجه پارلمان ترکیه و از اعضای حزب حاکم بر این کشور در این باره گفت: «ما از گسترش ناتو برای تقویت خصلت بازدارندگی این پیمان نظامی پشتیبانی می‌کنیم. امیدوارم که رویکرد‌های فنلاند و سوئد در قبال مبارزه با تروریسم به رفتاری مثال‌زدنی برای دیگر متحدان ما تبدیل شود.»

جف فلیک، سفیر آمریکا نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «از پارلمان ترکیه بابت تصمیم امروزش برای تصویب الحاق سوئد به ناتو بسیار سپاسگزارم.»

او افزود: «تعهد ترکیه به پیمان ناتو به وضوح نشانه شراکت بادوام ما با یکدیگر است.»

توبیاس بیلستورم، وزیر امور خارجه سوئد نیز از تصویب طرح عضویت این کشور در ناتو توسط پارلمان ترکیه استقبال کرد و گفت: «حال منتظر امضای اسناد مربوط به تصویب این طرح توسط آقای اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هستیم.»


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا