تکنولوژی

تتر و تاثیرات تغییرات اقتصادی: چگونه با مقاومت در برابر نوسانات مقابله می‌کند؟

تتر یکی از کلیدواژه‌هایی است که با وجود این‌که سال‌ها بعد از بیت کوین در بازار ارز دیجیتال معرفی شده، اما در حال حاضر نمی‌توانیم بازار کریپتوکارنسی را بدون آن حتی تصور کنیم.

ارز دیجیتالی که به‌عنوان یک استیبل‌کوین با پشتوانه دلار برای مقابله با نوسانات بالای رمز ارزها در بازار کریپتوکارنسی به‌وجود آمد و هدف اصلی خود را در واقع تبدیل شدن به دلار در بازار رمز ارزها در نظر گرفت و در حال حاضر به این هدف رسیده است. البته تتر تا جایی پیش رفته که حتی برخی از افراد آن را جایگزینی برای دلار کاغذی هم در نظر می‌گیرند. اما این ارز دیجیتال رازهای بسیار عجیب و غریبی پشت خود دارد. مثلاً به نظر شما چگونه تتر در برابر نوسانات بازار مقاومت می‌کند در حالی که بیت کوین و اتریوم نمی‌توانند چنین مقاومتی داشته باشند؟

هرچند در حال حاضر در ایران خرید تتر تبدیل به یک سرمایه‌گذاری شده و خیلی‌ها برای افزایش ارزش دارایی‌های خود تتر می‌خرند، اما در سرتاسر دنیا تتر نقش حفظ ارزش دارایی‌ها و جلوگیری از نوسانات آنها را در بازار پرتلاطم کریپتوکارنسی دارد. البته اگر نقش تورم را هم به این موضوع اضافه کنیم عملاً تتر برای کاربران ایرانی هم همان نقش حفظ ارزش دارایی‌ها را به خود خواهد گرفت.

استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر با پشتوانه‌های مختلف فیزیکی وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند و قرار است با مقابله در برابر نوسانات قیمتی خیال راحتی برای خریداران خود ایجاد کنند. اگر قرار بود قیمت تتر هر روز عوض شود و دیگر برابر با یک دلار نبود عملاً اگر نمی‌توانستیم به آن استیبل‌کوین بگوییم. اما سوال بسیار مهمی که ذهن همه کاربران را به خود درگیر می‌کند این است که چگونه تتر در برابر نوسانات قیمتی مقاومت می‌کند و چرا این ارز دیجیتال همیشه در بازار قیمتی برابر با یک دلار دارد؟ پاسخ حرفه‌ای و تخصصی ما را در ادامه درباره سوال جویا شوید.

تتر چگونه کار می‌کند؟

قبل از هر چیزی شما باید بدانید که تتر چگونه کار می‌کند و نحوه عملکرد شبکه این ارز دیجیتال در بازار چگونه است؟ دقت کنید که تتر هرچند یک ارز دیجیتال ساده به‌نظر می‌رسد، اما تاثیر بسیار زیادی روی اقتصاد جهانی گذاشته و همچنان این تاثیرات در حال افزایش هم هستند. تتر تبدیل به دروازه‌ای برای ورود سرمایه‌گذاران سنتی به بازار ارز دیجیتال شده و امکان استفاده از قابلیت‌ها و خدمات ارائه شده در بازار کریپتوکارنسی را حتی برای کسانی که هیچ علاقه‌ای به این بازار ندارند به راحتی فراهم کرده است. حواله‌ها و معاملات جهانی با استفاده از شبکه تتر رنگ دیگری به خود گرفته‌اند و حتی تتر در بسیاری از مواقع مسئول ایجاد شفافیت و اعتماد در میان کاربران جهانی هم شده است.

مکانیزم عملکرد تتر خیلی پیچیده نیست. بنیاد تتر به‌عنوان یک بنیاد مرکزی مسئول چاپ توکن‌های تتر را دارد و هر کسی می‌تواند با ورود به سایت تتر دلار پرداخت کرده و در ازای آن تتر دریافت کند. بنیاد تتر به‌ازای هر یک دلاری که از خریدار دریافت می‌کند، یک توکن تتر برای وی چاپ کرده و در اختیار او قرار می‌دهد. در جهت برعکس کاربران می‌توانند تترهای خود را به بنیاد تتر بفروشند و در ازای آن دلار دریافت کنند. در این مسیر بنیاد تتر توکن‌های تتر دریافت شده را می‌سوزاند و دلارهای معادل آن را آزاد می‌کند.

تتر

چرا قیمت تتر همیشه ۱ دلار نیست؟

قرار بود به این سوال پاسخ دهیم که تتر چگونه همیشه در برابر نوسانات مقاومت می‌کند و چرا همیشه قیمت آن در بازار برابر با یک دلار باقی می‌ماند. اما به‌صورت کاملاً شگفت‌آوری اول باید به شما پاسخ دهیم که چرا قیمت تتر همیشه یک دلار نیست و گاهی اوقات ممکن است از یک دلار کمتر یا بیشتر شود. پاسخ این سوال در راستای رسیدن به نتیجه‌گیری نهایی برای سوال اصلی این مقاله است.

اگر همه خریداران برای خرید تتر سراغ بنیاد تتر بروند و همه فروشندگان در صورت نیاز به نقد کردن تترهای خود سراغ این بنیاد بروند، عملاً هیچ وقت قیمت تتر از یک دلار حتی یک سنت هم جابجا نمی‌شود. اما همه خرید و فروش‌ها زیر نظر بنیاد تتر صورت نمی‌پذیرد و ممکن است یک کاربر بعد از خرید تتر از این بنیاد، آن را در یک صرافی ارز دیجیتال در معرض فروش قرار دهد. موضوعی که اتفاقاً اکثر فرایندهای خرید و فروش تتر را به خود اختصاص داده است.

در این بین شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر معاملات تتر در سطح جهان ممکن است در بازه‌های زمانی بسیار کمی باعث ایجاد نوسانات قیمتی روی آن شود. مثلاً فرض کنید که بازار کریپتوکارنسی شرایط خوبی نداشته و قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشد عملاً سرمایه‌گذاران با فشار زیاد اقدام به فروش توکن‌های خود کرده و خریدار تتر خواهند بود. این افزایش خرید تتر و افزایش تقاضا ممکن است باعث ایجاد یک نوسان کوچک مثبت در قیمت آن شود. به همین ترتیب افزایش عرضه تتر توسط کاربران امکان یک نوسان منفی را در قیمت آن ایجاد خواهد کرد.

تترتتر

چرا قیمت تتر همیشه یک دلار است؟

در بند قبلی درباره علت نوسانات بسیار بسیار کم تتر در بازار با شما صحبت کردیم. اما حالا بیایید این نوسانات کوچک هم را نادیده بگیریم. اما تتر چگونه می‌تواند در برابر نوسانات شدید ناشی از شرایط عرضه و تقاضا مقاومت کند و مانع از افزایش یا کاهش قیمت این توکن می‌شود؟ پاسخ این سوال بسیار ساده و تکراریست و به همان عرضه و تقاضا برمی‌گردد.

وقتی قیمت تتر به میزان بسیار اندکی بالاتر از یک دلار شود عملاً سرمایه‌گذاران بزرگ اشتیاق فروش توکن‌های خود را دارند. تصور کنید که حتی یک نوسان بسیار کوچک در قیمت تتر در یک سرمایه بسیار بزرگ چقدر ارزشمند خواهد بود. بنابراین چنین افرادی توکن‌های خود را در معرض فروش قرار داده و این افزایش عرضه زیاد دوباره قیمت تتر را کاهش می‌دهد.

به همین ترتیب در نوسان منفی نیز سرمایه‌گذاران بزرگ اقدام به خرید تتر برای رسیدن به سود می‌کنند و در نتیجه قیمت دوباره به همان یک دلار برمی‌گردد. پس در واقع تعداد بسیار زیاد معامله‌گران و حجم بالای معاملات است که باعث حفظ قیمت تتر در یک دلار می‌شود.

این مطلب توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا رپورتاژ آگهی ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا