جهان

تبلیغ وی‌پی‌ان در روسیه ممنوع می‌شود

(آوازه) :

ایرنا:  سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه (Roskomnadzor) اعلام کرد: ممنوعیت تبلیغات خدمات وی‌پی‌ان (VPN) در روسیه از اول مارس ۲۰۲۴  (۱۱ اسفند ۱۴۰۲) اجرایی می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری تاس، یک منبع در این سرویس فدرال روسیه اعلام کرد:‌ طبق قوانین این کشور، هر ابزاری که اجازه دور زدن محتوای مسدود شده یا غیرقانونی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را می دهد از فوریه ۲۰۲۰ میلادی (اواخر سال ۱۳۹۸ شمسی) در روسیه ممنوع شده است.

 

در این گزارش آمده است:‌ دسترسی به منابع و سایت‌هایی که چنین ابزارهایی را برای دور زدن فیلترینگ تبلیغ می‌کنند از اول مارس ۲۰۲۴ در روسیه محدود خواهد شد.

 

در این پیوند، دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گفت: مقامات روسیه هنوز تصمیمی برای ممنوعیت کامل خدمات وی‌پی‌ان در این کشور نگرفته‌اند.

 

پیش از این، سرویس فدرال برای نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه های جمعی روسیه، معیارهایی را برای مسدود کردن وب سایت‌های حاوی اطلاعات در مورد راه‌های دسترسی به منابع ممنوعه در روسیه ایجاد کرد.

 

اواخر ژوئن ۲۰۲۳ (تیرماه ۱۴۰۲)، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن وب‌سایت‌هایی که اطلاعاتی در مورد چگونگی دور زدن منابع مسدود شده در روسیه ارائه می دهند، باید در ثبت یکپارچه اطلاعات ممنوعه سازمان دیده بان گنجانده شوند.

 

در این پیوند،‌ روز دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲، برخی رسانه‌های روسیه به نقل از رئیس گروه اینترنت ایمن روس گزارش داده بودند که خدمات وی‌پی‌ان از اول مارس در روسیه ممنوع خواهد شد.

 

اکاترینا میزولینا در پاسخ به سوال دانش‌آموزی درباره صحت اطلاعیه‌های منتشر شده درباره مسدود شدن خدمات وی‌پی‌ان در روسیه گفته بود: بله،‌ دقیقا همین‌طور است، اما این را به عنوان فردی که در این زمینه فعالیت‌ می‌کند، می‌گویم. (نه به عنوان مقام مسئول در این حوزه)

 

وی ادامه داد:‌ می‌دانیم پروکسی‌ها و خدمات وی‌پی‌ان را به طور کامل نمی‌توان مسدود کرد و برای یک فرد با دانش و اطلاع کافی، هیچ مشکلی در ایجاد پروکسی خود وجود نخواهد داشت.

 

رئیس گروه اینترنت ایمن روسیه اندکی بعد به خبرگزاری تاس گفت که مباحث مطرح شده درباره مسدود شدن وی پی ان در روسیه، تفسیرهای شخصی از سخنان وی بوده است. 

 

بنا بر گزارش رسانه‌های روسیه،‌ وزارت توسعه دیجیتال روسیه از سپتامبر ۲۰۲۳ ( شهریور- مهر ۱۴۰۲) به سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه اجازه داده است تا خدمات وی‌پی‌ان را مسدود کند.

 

این سرویس نظارتی روس ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳، پیش نویس دستوری را منتشر کرد که براساس آن معیارهایی برای مسدود کردن سایت هایی با اطلاعات در مورد راه های دسترسی به منابع ممنوعه در روسیه ایجاد شده است. در آن زمان، اعلام شد که مقامات می توانند از اول مارس ۲۰۲۴ مسدودسازی را آغاز کنند.

 

در همین ماه میلادی،‌ وزیر توسعه دیجیتال روسیه در حاشیه رویداد هفته دیجیتال کازان گفت: مقامات روسیه قصد ندارند برای استفاده از خدمات وی‌پی‌ان در این کشور، جریمه‌ای در نظر بگیرند.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا