تکنولوژی

بریتانیا برای اولین‌بار سلاح لیزری DragonFire (آتش اژدها) را جهت مقابله با پهپاد‌ها آزمایش کرد

(آوازه) :

بریتانیا به‌تازگی سلاح لیزری جدیدی را آزمایش کرده است که برای مقابله با پهپادها کاربرد دارد. وزارت دفاع این کشور می‌گوید این سلاح از یک پرتو پرقدرت استفاده می‌کند که می‌تواند در ناوها یا وسایل نقلیه کار گذاشته شود و در برابر حملات پهپادی به‌کار آید.

 

بریتانیا سلاح لیزری جدید DragonFire یا «آتش اژدها» را برای اولین‌بار روی چندین هدف هوایی در اسکاتلند آزمایش کرد. «پل هالینزهد»، مدیر ارشد اجرایی آزمایشگاه علوم و فناوری وزارت دفاع بریتانیا، دراین‌باره گفت: «این آزمایش‌ها به ما اجازه دادند که درزمینه تحقق فرصت‌های بالقوه و درک تهدیدات حاصل از سلاح‌های مبتنی بر انرژی هدایت‌شده گامی بزرگ برداریم.»

 

این وزارتخانه هنوز دامنه عملکردی سلاح لیزری خود را اعلام نکرده است، اما می‌گوید دقت DragonFire آن‌قدر زیاد است که می‌تواند یک سکه را از فاصله یک کیلومتری هدف قرار دهد. نشریه تایمز می‌گوید که در این آزمایش از این سلاح برای شلیک به اهداف هوایی در فواصل چند کیلومتری استفاده شد.

 

هزینه تولید و استفاده از سلاح لیزری DragonFire بریتانیا

 

هزینه تولید سلاح لیزری DragonFire حدود 126 میلیون دلار است و در آن از پرتو انرژی با تراکم بالا استفاده می‌شود. هزینه استفاده از این سلاح برای 10 ثانیه نیز معادل هزینه یک ساعت استفاده از یک هیتر معمولی است؛ بنابراین تخمین زده می‌شود که متوسط هزینه هر شلیک آن کمتر از 13 دلار باشد.

 

نشریه تایمز می‌گوید سیاست‌مداران بریتانیایی حالا امیدوارند که سرعت توسعه این سلاح‌ها افزایش پیدا کند تا آن‌ها بتوانند ابزارهای بهتری برای مقابله با حملات پهپادی داشته باشند. حملات پهپادی در سال‌های اخیر در مبارزات مختلف بسیار استفاده شده‌اند و مقابله با آن‌ها کار آسانی نیست.

 

بریتانیا تنها کشوری نیست که به‌سراغ استفاده از سلاح‌های لیزری رفته است. پیش‌تر لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن در آمریکا نیز از توسعه و تحویل چنین سلاح‌هایی خبر داده بودند. اگر با سلاح‌های لیزری آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

 

منبع: دیجیاتو


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا