جهان

بتن‌ریزی در چهارمین محور نیروگاه هسته‌ای الضبعه مصر با حضور ویدیویی پوتین

(آوازه) :

یورو نیوز: با اعلام کرملین، قرار است ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از طریق تماس ویدیویی به همراه عبدالفتاح سیسی، همتای مصری او در مراسم ساختن پایه چهارم و آخرین راکتور در نیروگاه هسته‌ای الضبعه شرکت کند.

در این مراسم قرار است اولین بتن در فوندانسیون چهارمین واحد نیروگاه برق هسته‌ای در الضبعه ریخته شود. این نیروگاه هسته‌ای که شامل چهار راکتور با ظرفیت ۱.۲ گیگاوات خواهد بود، از سوی شرکت روس اتم ساخته شده است. سازمان نیروگاه‌های هسته‌ای مصر و روس اتم ساخت نخستین و دومین راکتور هسته‌ای در مصر را در سال ۲۰۲۲ آغاز کرده بودند. همچنین با همکاری دو طرف در مه ۲۰۲۳ پایه سومین راکتور هم گذاشته شد. 

این چهارمین محور نیروگاه هسته‌ای مصر در شهر الضبعه است که در حدود ۳۲۰ کیلومتری شمال غربی قاهره ساخته می‌شود. ساخت این نیروگاه حدود ۲۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار هزینه دارد که حدود ۸۵ درصد آن توسط روسیه تامین مالی شده و مصر با وام ۲۲ ساله با نرخ بهره سالانه ۳ درصد آن‌را پرداخت خواهد کرد.

از زمان کودتای عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۳ در مصر روابط میان قاهره و سکو دوستانه بوده و با وجود وقوع بحران‌هایی مانند جنگ اوکراین همچنان طرفین مناسبات نزدیک خود را حفظ کرده‌اند. 

گئورگی بوریسنکو، سفیر روسیه در قاهره در گفتگویی با رسانه «مصر مستقل» تاکید کرده که روابط میان مصر و روسیه بر پایه دوستی و مناسبات راهبردی بنا شده و ساخت نیروگاه هسته‌ای در الضبعه هم مهر تاییدی بر این موضوع است. 

در حالی‌که ابتدا برخی از رسانه‌های مصری اعلام کرده بودند که قرار است پوتین به صورت حضوری در این مراسم شرکت کند که با بیانیه مطبوعاتی کرملین مشخص شد، رئیس جمهوری روسیه از کشور خارج نخواهد شد و به صورت ویدیو کنفرانس در این رویداد حضور خواهد داشت.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا