اقتصادی

افزایش ۲.۶ درصدی تورم در دی ماه / تورم نقطه‌ای گوشت قرمز با ۹۸/۳ درصد، صدرنشین شد / تورم نقطه‌ای ماهی به ۶۵/۵ درصد و در کل تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها به ۳۸/۹ درصد رسید

(آوازه) :

نرخ تورم ماهانه در دی ماه امسال ۲.۶ درصد رشد کرده است.
 
 به گزارش «انتخاب»؛ در دی ماه شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد 222.7 رسیده است که نسبت به ماه قبل، 2.6 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، 38.5 درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، 43.6 درصد افزایش داشته است.
 
تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور
 
منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. طبق گزارش مرکز آمار ایران، در دی ماه  تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، 38.5 درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، 38.5 درصد بیشتر از دی ماه سال قبل برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند. تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در مقایسه با ماه قبل، 1.7 واحد درصد کاهش داشته است.
 
تورم ماهانه خانوارهای کشور
 
منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در دی ماه امسال ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر 2.6 درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، 2.4 درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، 2.7 درصد بوده است.
 
نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
 
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در دی ماه  نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به 43.6 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.8واحد درصد کاهش یافته است.

جدول شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در دی ماه به شرح زیر است:

افزایش ۲.۶ درصدی تورم در دی ماه / تورم نقطه‌ای گوشت قرمز با ۹۸/۳ درصد، صدرنشین شد / تورم نقطه‌ای ماهی به ۶۵/۵ درصد و در کل تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها به ۳۸/۹ درصد رسید


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا