جهان

آمریکا، چین را تحت فشار قرار داده تا از نفوذ خود بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند / چین خواستار کاهش تنش‌ها شده اما هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران استفاده می‌کند یا خیر

(آوازه) :

آسوشیتدپرس نوشت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، وانگ یی وزیر امور خارجه چین را در جریان مذاکرات در تایلند تحت فشار قرار داد تا از نفوذ چین بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این مقامات همچنین موافقت کردند که برای تدارک تماس بین رئیس جمهور جو بایدن و رهبر چین شی جین پینگ همکاری کنند.

 دیدار‌های جمعه و شنبه در بانکوک، که به دنبال گفتگو‌های روسای جمهور در ماه نوامبر در کالیفرنیا بود، پس از پیروزی یک نامزد حزب حاکم مخالف پکن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تایوان و از سرگیری گفتگو‌های مقامات نظامی امریکا و چین برگزار شد. 

 یک مقام ارشد ایالات متحده گفت سالیوان با اشاره به اهرم اقتصادی گسترده چین بر ایران، بر تاثیر بی ثبات کننده حملات حوثی‌ها بر تجارت بین المللی تاکید کرد. 

 این مقام خاطرنشان کرد که چین علناً خواستار کاهش تنش‌ها شده است، اما گفت که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا پکن از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران در این مورد استفاده می‌کند یا خیر.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا