جهان

آلینا حبه، وکیل آمریکایی عراقی تبار ترامپ کیست؟

(آوازه) :

بی بی سی: یکی از بخش‌های قابل توجه دادگاهدونالد ترامپ، درگیری‌های پی‌درپی وکیل آقای ترامپ، آلینا حبه با قاضی پر سابقه دادگاه بود که گاهی حتی فهم او از قانون را هم زیر سؤال می‌برد.

خانم حبه ۳۹ ساله از موقعیت سابقش به‌عنوان وکیلی ناشناس به نماینده قانونی رئیس‌جمهور سابق آمریکا دریکی از حساس‌ترین محاکمه‌های زندگی‌اش تبدیل شده است.

خانم حبه زاده نیوجرسی است. پدر و مادرش هر دو کاتولیک‌های کلدانی هستند که در اوایل ۱۹۸۰ از ترس آزار و محاکمه از عراق فرار کردند.

او بعد از فارغ‌التحصیلی، در صنعت مد و در شرکت مارک جیکوبز که یکی از برند‌های درجه یک ایالات‌متحده است، مشغول به کار شد.

او بعد از چند سال کار دوباره به دانشگاه برگشت و در سال ۲۰۱۰ مدرک حقوقش را از دانشگاه وایدنر که دانشکده‌ای کوچک در پنسیلوانیا است، گرفت.

خانم حبه مدت کوتاهی منشی قاضی دادگاه عالی نیوجرسی، یوجین کودی جونیور بود و بعد وارد حرفه وکالت خصوصی شد و چندین سال در شرکت‌های خصوصی حقوقی کار کرد تا اینکه در سال ۲۰۲۰ دفتر وکالت خودش را تأسیس کرد؛ و بعد دونالد ترامپ وارد صحنه شد.

خانم حبه صاحب سه فرزند است. او از سال ۲۰۲۱ و بعدازآنکه طبق روایت‌ها، آقای ترامپ را در کلوب خارج شهرش در بدمینستر نیوجرسی (شهری که دفتر وکالت خانم حبه هم در آن است) ملاقات کرد به تیم حقوقی‌اش پیوست.

در این دوره آقای ترامپ، رئیس‌جمهور سابق بود و هنوز از شکست انتخاباتی در سال ۲۰۲۰ التیام پیدا نکرده بود و هم‌زمان کوهی از شکایت‌ها و پرونده‌های قضایی هم پیش رو داشت. او خانم حبه را از دفتر حقوقی نسبتاً کوچکش انتخاب کرد تا به‌عنوان عالی‌رتبه‌ترین وکیل حقوقی‌اش مشغول به کار شود.

از آن زمان به بعد، خانم حبه شهرت عمومی پیدا کرده است. او نسبت به دیگر وکیلان آقای ترامپ درگذشته، شور بیشتری در دفاع از آقای ترامپ از خود نشان داده است.

خانم حبه بعد از آنکه توانست یکی از شرکت‌کنندگان برنامه اپرنتیس به نام سامر زروس را به‌جایی بکشاند که اتهام تجاوز جنسی به آقای اتهام را پس بگیرد، به‌شدت از طرف موکل میلیاردرش مورد تشویق قرار گرفت.

او همچنین وکالت آقای ترامپ را در دادگاه ۱۰۰ میلیون دلاری علیه نیویورک تایمر و خواهرزاده‌اش مری ترامپ بر عهده داشت. خانم حبه این روز‌ها وکیل آقای ترامپ در دادگاهی است که علیه او و فرزندانش به جرم فساد مالی توسط دادستان کل نیویورک برگزارشده است.

او بار‌ها به خانم حبه در مورد اینکه وقتی دادگاه را خطاب قرار می‌دهد باید از جای خود بلند شود تذکر داد و یا بار‌ها از او خواست وقتی وکلای طرف مقابل در حال توضیح موضع خود هستند سر جایش بنشیند و ساکت باشد. حتی یک‌بار از او پرسید آیا معنی کلمه «هیچ» را می‌فهمد یا نه.

این قاضی بعد از آنکه درخواست خانم حبه برای لغو جلسه بعدی دادگاه برای اینکه آقای ترامپ بتواند در مراسم خاکسپاری مادر زنش شرکت کند را لغو کند رد کرد، به او متذکر شد: «به هیچ بحثی در این مورد گوش نمی‌دهم.»

در جلسه‌ای دیگر او خانم حبه را برای ارائه نکردن صحیح شواهد سرزنش کرد. او وقت تنفس اعلام کرد و به خانم حبه توصیه کرد: «بد نیست به حافظه‌تان مراجعه کنید تا یادتان بیاید چطور می‌شود یک سند را به‌عنوان مدرک جرم ارائه کرد.»

تای کوب که وکیل کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری آقای ترامپ بود به سی ان ان گفته است بعید است رفتار‌های حیرت‌آور خانم حبه در دادگاه بتواند کمک به موکلش کند و یا تأثیر مثبتی روی قاضی داشته باشد.

او روش کار خانم حبه را مانند کسی که از تیم پایین جدول آمده باشد توصیف می‌کند: «شرم‌آور است. این نوع وکالتی نیست که قاضی به آن عادت داشته باشد و برای همین کلافه‌اش می‌کند.»

خانم حبه با دیگر قاضی‌ها هم مشکلاتی داشته است. او قاضی آرتور انگورون، قاضی کارکشته ۷۴ ساله که مسئول پرونده فساد مالی آقای ترامپ در نیویورک است را «نامتعادل» نامیده است.

البته هیچ‌کدام از این رفتار‌ها موجب ناراحتی آقای ترامپ نشده است. بلکه آقای ترامپ دائماً در حال تعریف و تمجید از اوست خصوصاً بعدازآنکه موفق شد از دستیار سابقش، مایکل کوهن این تأیید را بگیرد که قبلاً در دادگاه با وجود سوگند، دروغ گفته است.

خانم حبه از وقتی به سمت مشاور ارشد حقوقی آقای ترامپ رسیده است، به حلقه نزدیکان او هم واردشده است. بار‌ها خبر‌هایی از دیده شدنش در کلوب‌های آقای ترامپ در نیوجرسی و فلوریدا به گوش رسیده است.

او در تولدش، در ماه فوریه سال گذشته عکسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که کنار کیک تولدش نشسته و آقای ترامپ هم کنار او است.

او در توضیح عکس در اینستاگرام نوشت: «امسال با تظاهرات وطن‌پرستان در تگزاس با همراهی بزرگ‌ترین رئیس‌جمهور تمام دوران، شماره ۴۵ و به‌زودی رئیس‌جمهور ۴۷ شروع شد.» و در ادامه نوشت: «مردی که گلف بازی کرد، به تگزاس رفت، سخنرانی کوبنده کرد و بااین‌همه حواسش بود من بدون کیک تولد نمانم.»

خانم حبه همچنین یکی از مشاوران ارشد ماگا است. ماگا کمیته فعالیت‌های سیاسی برای حمایت از انتخاب مجدد آقای ترامپ برای ریاست جمهوری است. به گزارش اخبار‌ای بی سی، او بیش از ۳.۵ میلیون دلار برای کار خود در این کمیته دریافت کرده است.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا