خواندنی ها

پژوهش جدید: هر سال تحصیل می‌تواند خطر مرگ افراد را تا حدود ۲ درصد کاهش دهد

(آوازه) :

یک پژوهش جدید ارتباط بین مرگ‌ومیر و تحصیلات را بررسی کرده است و عدم تحصیلات را با سیگارکشیدن قابل مقایسه می‌داند. براساس این پژوهش، هر سالی که تحصیل می‌کنید، امید به زندگی شما بیشتر می‌شود و خطر مرگ را تا حدود 2 درصد کاهش می‌دهد. به گفته محققان، افرادی که 18 سال تحصیلات داشتند، 34 درصد کمتر در معرض خطر مرگ قرار گرفتند.

 

تحصیلات به‌خودی‌خود مزایای مختلفی برای سلامت افراد دارد، حالا این پژوهش که در The Lancet Public Health منتشر شده، اهمیت آن را به‌شکل کمی و آماری نشان داده است. براساس این پژوهش، خطر مرگ در افرادی که تحصیلات ابتدایی را گذرانده بودند، به‌طور متوسط 13 درصد کمتر از افرادی بود که هیچ تحصیلاتی نداشتند.

 

افرادی نیز که دوره متوسطه، یعنی 12 سال تحصیلی را به پایان رسانده‌اند، 25 درصد کمتر در معرض خطر مرگ در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نداده‌اند، قرار دارند. همچنین کسانی که 18 سال تحصیل کرده‌اند، 34 درصد خطر مرگ‌و‌میر کمتری تهدیدشان می‌کند.

 

تحصیلات و میزان امید به زندگی

 

این پژوهش درواقع تحصیلات را عاملی مانند رژیم غذایی خوب و فعالیت بدنی می‌داند و نداشتن آن را با مصرف دخانیات مقایسه می‌کند. محققان می‌گویند برای کاهش میزان نرخ مرگ‌ومیر باید روی تحصیلات افراد جامعه سرمایه‌گذاری کرد. چنین اقدامی می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت افراد داشته باشد.

 

تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا اجباری است؛ در فرانسه و مجارستان کودکان از 3 سالگی در مهدها و مدرسه‌ها ثبت‌نام می‌کنند. سن شروع تحصیل در کرواسی و استونی 7 سالگی است. براساس ارقام آژانس آموزش و فرهنگ اروپا، فرانسه، بلژیک و آلمان طولانی‌ترین دوره آموزش اجباری را در اتحادیه اروپا دارند.

 

این پژوهش 603 مطالعه از سراسر جهان را بررسی کرده است. اکثر این مطالعات نیز در مناطق پردرآمد انجام شده و ممکن است نتایج این پژوهش در مناطق کم‌درآمد متفاوت باشد. محققان می‌گویند با افزایش سال‌های تحصیل در جهان، می‌توان به کاهش نرخ مرگ‌ومیر کمک کرد.

 

منبع: دیجیاتو


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا