جهان

جریان راست افراطی چگونه رگ خواب جوانان اروپایی را بدست آورد؟

(آوازه) :

یورونیوز: از آلمان و فرانسه گرفته تا لهستان و اسپانیا، راست‌گرایان افراطی در انتخابات اخیر پارلمان اتحادیه اروپا جهش فوق‌العاده‌ای داشتند و رأی شماری از جوانان را در کشورهای کلیدی قاره سبز به سوی خود جلب کردند.

 

این بخش از آرا توسط نسلی داده شد که در دل بحران‌های متوالی رشد کرده و پاسخ‌های تازه‌ای را برای پرسش‌های خود جستجو می‌کند؛ نسلی که دنبال کننده سیاستمدارانی متبحر و مسلط بر پلت‌فرم‌های محبوب شبکه‌های اجتماعی همچون تیک‌تاک و یوتیوب بوده است.

 

رای دهندگان جوان که به شکل سنتی اغلب گرایش‌های چپ دارند، در آخرین انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا که سال ۲۰۱۹ برگزار شد، موجی در حمایت از احزاب محیط زیستی به راه انداختند؛ تا آنجا که در اشاره‌ای آشکار به گرتا تونبرگ، کنشگر جوان سوئدیِ عرصۀ تغييرات آب و هوایى، به آنها لقب نسل ««گرتا» داده شد.

 

اما پس از همه‌گیری بیماری کرونا، جنگ اوکراین و بحران هزینه‌های زندگی، بسیاری از افراد به تدریج به سمت احزاب عوام‌گرا و راست افراطی تغییر گرایش دادند.

 

این احزاب نگرانی‌ها و دغدغه‌های افراد را پس از پشت سر گذاشتن بحران‌های متوالی به کانون اصلی کارزار انتخاباتی خود تبدیل کردند؛ موضوعی که در نهایت به خیز بلند احزاب راست افراطی در انتخابات هفته گذشته پارلمان اروپا و پیشتازی آنها در برخی کشورها منجر شد.

 

با توجه به اینکه رهبران جنبش‌های اغلب نوظهور ملی‌گرای قومی و ضد نظام حاکم، نسبت به همتایان خود در جریان اصلی تسلط بیشتری بر رسانه‌های اجتماعی دارند، این موضوع زمینه شکل‌گیری نوعی اعتبار را برای آنها به عنوان عرضه کننده یک ضد فرهنگ زیرزمینی در میان برخی جوانان فراهم کرده است.

 

تحلیلگران می‌گویند، آن‌ها به‌ویژه جوانانی را که از جریان اصلی به اصطلاح «بیدار» (آگاه و حساس نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی) احساس عقب‌ماندگی و سانسور شدن دارند، جذب می‌کنند.

 

کریستوف، دانش‌آموز ۱۷ ساله رشته بازرگانی در برلین که به حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» رای داده است، می‌گوید: «آلمان در مسیر خوبی حرکت نمی‌کند و آن‌ها تنها حزبی بودند که پیامی واقعاً روشن در مورد مهاجرت داشتند.»

 

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، حمایت از حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» که خواستار مهار مهاجرت است و نسبت به آنچه گسترش اسلام‌گرایی در این کشور خوانده، هشدار می‌دهد، در میان جوانان زیر بیست و پنج سال ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۱۶ درصد رسیده است.

 

این تغییر دیدگاه در کشور آلمان تاریخی بود و به حزب آلترناتیو برای آلمان کمک کرد تا در انتخابات پارلمانی اروپا جایگاه دوم را در این کشور از آن خود کند.

 

اهمیت این رویداد از آنجاست که با تصمیم دولت آلمان مبنی بر دادن مجوز به افراد ۱۶ تا ۱۸ سال برای شرکت در انتخابات، انتظار می‌رفت که شمار بیشتری از جوانان به احزاب چپ‌گرا رای بدهند.

 

اگرچه راست افراطی نظر رای‌دهندگان جوان را در همه کشورها به خود جلب نکرد و این دسته از افراد تنها گروه کوچکی در یک قاره با جمعیت نسبتا پیر به شمار می‌روند، اما چنین روندی که رشد آن طی یکی دو سال اخیر به وضوح مشاهده شده است با توجه به انتخابات زودرس پیش رو در فرانسه و انتخابات فدرال سال ‌آینده در آلمان برای احزاب جریان اصلی همچنان مایۀ نگرانی خواهد بود.

 

نتایج یک نظرسنجی به تازگی نشان داده است که جوانان آلمانی اغلب به طور فزاینده‌ای نگران تورم، گرانی مسکن و شکاف‌های اجتماعی هستند و کمتر دغدغه تغییرات آب و هوایی دارند.

 

شاهد مدعا نیز نتایج به دست آمده در انتخابات پارلمانی اروپا در این کشور است؛ حزب سبز آلمان در این انتخابات تنها ۱۱ درصد از آرای جوانان را به سوی خود جلب کرد؛ این میزان نسبت به گذشته ۲۳ واحد درصد کاهش یافته است.

 

طبق نتایج نظرسنجی ایپسوس، حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در فرانسه ۲۵ درصد از آرا را در میان جوانان گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ ساله به خود اختصاص داد.

 

موفقیتی که در مقایسه با رشد کلی حدود هشت درصدی آرا این حزب، حدود ۱۰ واحد درصد بیشتر را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.

 

با این حال، بدون شک، اکثر جوانان در دو قدرت برتر اتحادیه اروپا هنوز از احزاب چپ گرا حمایت می کنند و بسیاری از روند جدید نگران هستند.

 

در لهستان اما، حمایت از کنفدراسیون راست افراطی در میان رای دهندگان ۱۸ تا ۲۹ ساله از ۱۸.۵ به ۳۰.۱ درصد افزایش یافت؛ امری که جریان راست افراطی را به انتخاب نخست این گروه سنی تبدیل کرد.

 

پاول رورکوفسکی، شهروند ۳۰ ساله لهستانی که متخصص آی‌تی است و به ائتلاف راست افراطی رای داده، با اشاره به احزاب جریان اصلی می‌گوید: «دیگر هیچ اعتباری برای من ندارند، عملکرد دولت قبلی و فعلی به وضوح این موضوع را نشان می‌دهد.»

 

به اعتقاد تحلیل‌گران، تسلط نسبی احزاب راست‌گرا بر کانال‌های ارتباطی مورد علاقه رای‌دهندگان جوان، همچون پلت‌فرم‌ها و برنامه‌های کاربردی اشتراک ویدئو و نیز پیام‌رسان‌های شبکه‌های اجتماعی، عامل بزرگی در موفقیت فزاینده آن‌ها در برقراری ارتباط بیشتر با این نسل بوده است.

 

مطالعه اخیر نزد جوانان آلمانی نشان داد که ۵۷ درصد از آنها اخبار و رویدادهای سیاسی را از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند؛ این در حالیست که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، همچون بسیاری ديگر از سياسيون سنتی و منتسب به جریان اصلی، تنها چند ماه پيش به تيك‌تاك پيوست.

 

در اسپانیا، الویس پرز که به عنوان یک فرد تأثیرگذار (اینفلوئنسر) در شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود، در پی به راه انداختن کارزاری برای مبارزه با مهاجرت و فساد در اینستاگرام و تلگرام مفق شد آرا ۶.۷ درصد از جوانان را به سوی خود جلبکند.

 

در همین حال، حزب راست‌گرای «وُکس» که فعالیت گسترده‌ای در تیک‌تاک دارد ۱۲.۴ درصد آرا جوانان گروه سنی زیر ۲۵ سال‌ها را به سوی خود جلب کرد.


منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا